20. oktober je svetovni dan osteoporoze, bolezni, ki najpogosteje prizadene starejše. V Sloveniji ima težave z osteoporozo 27,5% žensk in moških, starejših od 50 let. Ta odstotek pa je za skoraj enkrat višji pri osebah, ki so starejše nad 65 let – 40,6% žensk in 16,7% moških.
Skoraj vsaka druga ženska in vsak peti moški po 50. letu si bo do konca življenja zlomil/a kost zaradi neprepoznane in nezdravljene osteoporoze. V Evropi vsakih 30 sekund pride do zloma zaradi krhkosti kosti.
Osteoporozni zlom
Osteoporozni zlom se pogosto pojavi v predelu vretenc prsno-ledvene hrbtenice, v zapestju ali kolku. Najpogostejši so zlomi vretenc, ki se pojavijo že ob delovanju manjše sile, kot je na primer padec s stojne višine ali dvig težjega bremena.
Osteoporozni zlom pa se lahko kaže tudi kot stalna in nepojasnjena bolečina v hrbtenici, zniža se lahko telesna višina in pride celo do deformacije hrbtenice.
Osteoporozni zlomi lahko vodijo do trajne nepomičnosti, celo do smrti. Zato je zelo pomembno, da bolezen pravočasno prepoznamo, ukrepamo in zdravimo.
Oseba, ki ima osteoporozo, potrebuje redne kontrole meritve kostne gostote.
PREBERITE TUDI: Demenca je v porastu. Kako ukrepati, da ne doleti tudi vas (svetuje trenerka spomina)?
Vzroki za osteoporozo
Osteoporozo povzroča več dejavnikov. Bolezen je pogostejša pri ženskah, saj so le te običajno lažje, imajo tanjše kosti in se jim po obdobju menopavze kostna masa hitreje zmanjša.
Eden izmed glavnih vzrokov je tudi starost. Starejši ko smo, več je možnosti za nastanek osteoporoze, saj se kostna gostota z leti zmanjšuje in kosti postajajo bolj krhke.
Na razvoj osteoporoze vpliva tudi telesna teža. Tisti ljudje, ki so lažji, ki imajo do 60 kilogramov in drobne kosti, imajo večjo možnost za razvoj osteoporoze.
Osteoporoza je dedna, nanjo pa vpliva tudi zgodnja menopavza (pred 45. letom starosti).
Bolezen lahko pospeši tudi nepravilna prehrana, pomanjkanje kalcija in vitamina D ter pretirano uživanje beljakovin in soli.
Prav tako je zanjo odgovoren tudi nezdrav način življenja: premalo gibanja, kajenje, alkohol in ostale škodljive razvade.
Nanjo pa vpliva tudi jemanje določenih zdravil, še posebej, če jih jemljejo daljše obdobje. To so glukokortikoidi, ki jih uporabljamo za zdravljenje artritisa, astme, bolezni črevesja, lupusa, bolezni pljuč, ledvic in jeter. Osteoporozo pa lahko povzročijo tudi nekatera zdravila za zdravljenje raka, za zdravljenje depresije, za zdravljenje sladkorne bolezni, itd.
Osteoporoza je lahko spremljevalka nekaterih bolezni
Osteoporoza pa se lahko pojavi tudi, če imamo nekatere bolezni. To so hipogonadizem – nezadostno delovanje spolnih žlez pri ženski ali moškem, hipertiroza – bolezen ščitnice, ki izloča preveč hormonov, hiperparatiroidizem – preveč hormona, ki ga izločajo obščitnične žleze, Cushingov sindrom – prevelika aktivnost nadledvičnic, vnetna bolezen črevesja, celiakija – bolezen neprenašanja glutena, jetrne bolezni, bolezni kostnega mozga (plazmocitom), revmatoidni artritis, lupus eritematodes, ledvične bolezni, anoreksija nervoza, presaditev organov.
PREBERITE TUDI: To je kritična starost, ko se naše telo super hitro postara (pravijo raziskave)
Diagnoza: Osteoporoza
Osteoporozo strokovnjaki diagnosticirajo s pomočjo rentgenskega slikanja. Še pred nastankom zloma pa lahko bolezen prepoznajo ali napovedo s pomočjo merjenja kostne gostote z napravo, ki deluje na podlagi rentgenskih žarkov. Ta metoda je varna, meritev pa je opravljena v nekaj minutah in je popolnoma neboleča ter zelo natančna.
Zdravljenje osteoporoze
Pri zdravljenju osteoporoze je glavni cilj preprečevanje zlomov. Obsega več ukrepov, s katerimi to poskušamo preprečiti.
Zelo pomemben je zdrav način življenja, bolniku se svetuje, da opusti kajenje in prekomerno pitje alkoholnih pijač, pomembno je vzdrževanje zdrave telesne teže, gibanje, zdrava prehrana z zadosti kalcija in vitamina D.
Osteoporozo pa zdravimo tudi z zdravili, ki jih predpiše zdravnik.
PREBERITE TUDI: "Največ zdravstvenih tegob zadene tiste, ki vstopijo v čas upokojitve nepripravljeni"
Vir: http://www.drmed.org/wp-content/uploads/2014/06/I-03.pdf