Najpomembnejša odločitev v življenju je izbira partnerja.
V letu 2020 je 5214 parov sklenilo zakonsko zvezo. Od tega je bilo 112 ženinov in 46 nevest starejših od 65 let.
V letu 2020 je bilo razvezanih 1774 zakonskih zvez. Med starejšimi od 65 let je bilo razvezanih 117 moških in 67 žensk.
Ko govorimo o partnerstvu v zrelih letih pravzaprav govorimo o zmožnosti medsebojne bližine, oziroma intimnosti. Postavi se vprašanje, koliko nam je fizična bližina našega partnerja še prijetna in si je želimo, ali pa je postala njegova bližina moteča in nam gre partner v resnici le še na živce. Razlogov je lahko veliko, veliko tega se nabere skozi življenje: številne zamere, prevare, zapostavljenost itd. Raziskave so pokazale, da je v zakonih zrelih ljudi, to je ljudi, ki so stari 50., 60. in več let, presenetljivo malo spolnosti, oziroma telesnih stikov, kar pa ne pomeni, da sami ne prakticirajo seksa. Vsak si pomaga na svoj način.
PREBERITE TUDI: "Največ zdravstvenih tegob zadene tiste, ki vstopijo v čas upokojitve nepripravljeni"
Opozorila bi na čas okrog 50. leta, ko se ženske in moški približujejo viharju, v katerem pa hormoni prevzamejo vajeti v svoje roke in je pometanju pod preprogo odzvonilo. Takrat je dobro prisluhniti svojim čustvom in tudi odreagirati. Osnovno vodilo pri tem naj bodo vrednote. Ko smo si na jasnem glede svojih vrednot, potem se prične trnova pot postavljanja osebnih meja. To pa je ključno za dosego notranjega miru in občutka lastne vrednosti, ki sta temelja za kvalitetno drugo polovico življenja.
Drugo večje prelomno obdobje pa je čas upokojitve. Mnogo parov šele po upokojitvi, ko imata dovolj časa, ugotovita, da sploh nista za skupaj, in da je tudi ohranjanje telesnih stikov postalo nevzdržno. Veliko se jih takrat odloči za ločitev ali pa ostanejo v zakonu, ki pa je dejansko mrtev. Pogosto je razlog finančna stiska, saj si ločitve ne moreta privoščiti. Tako ostaneta pod isto streho ob minimalnih in le nujnih stikih. Situacija je seveda nevzdržna, zato ne bodimo presenečeni nad nasiljem med starejšima partnerjema. To nasilje in nevzdržnost sožitja z leti ne usahne in celo 80. letniki in starejši se lahko zaradi tega pobijejo med seboj. Policisti vam bodo znali povedati številne primere nasilja med starejšima partnerjema, pri katerih so morali posredovati. V mnogih primerih ne gre le za žalitve, temveč tudi za grožnje s smrtjo ali pa povzročitev telesnih poškodb.
Po drugi strani pa mnogo parov zopet odkrijejo prednost telesnega stika. Upokojitev je namreč čustveno zahteven proces, predvsem za moškega in takrat išče podporo v partnerki. Ta njuna nova situacija ju lahko zelo zbliža, lahko pa pomeni dokončen razkol med njima.
Vesna Cetinski, iz knjige »Upokojitev, ni problema«.
PREBERITE TUDI: Zakaj moški ob upokojitvi izgubijo več kot ženske?