Sestavine za 4 osebe
8 svežih rdečih špic paprik (ali paprika po želji)
8 rezin šunke
8 rezin sira(edamec, trapist, gauda...)
Za paniranje :
2 jajci
1 žlica mleka
ščep soli
+ moka
+ drobtine
2.5 dcl olja za cvrenje (pohanje)
Priprava
Ko boste nabavljali papriko, vedno izberite gladko, dolgo in čimbolj ravno, da ne bo nepotrebne zamude pri lupljenju le te, pa seveda primerno zrelo in še dovolj čvrsto.Najboljša je tako imenovana špic paprika.
Operite jo, obrišite s papirnato servieto, zložite na peki papir (ker je čiščenje pekača drugače prava mora) v pekač od pečice.
Klasično pečico predhodno segrejte na 220 stopinj in papriko dajte peč.
Pecite jo toliko časa, da se prične mehuriti in olup na nekaterih koncih počrni, to je 20 do 23 minut, vmes jo enkrat obrnite, da se bo na drugi strani prav tako lepo spekla (nikar je ne pikajte z vilicami, ker bo iztekel dragoceni sok).
Paprike rade počijo, ko so dovolj pečene. Med peko bodo oddajale svoj sok.
Ko je paprika pečena, vzamite pekač iz pečice in ga dobro pokrijte (najbolje kar z drugim pekačem), da paprike najprej dobro "zašvicajo" in "padejo skupaj" (ne se ustrašiti), nato se morajo ohladiti.Tako jih lahko lepo olupite (vedno pričnite pri konici) "do golega" (gre fino) in očistite semen (s hrbtiščem noža potegnite po papriki).Še prej morate seveda odrezati klobuček (pecelj).Olupljene paprike malček posolite.
Za polnjene pohane paprike je priporočljivo, da je pečena paprika cela po čiščenju (da vam med lupljenjem ne poči).
Polnjenje
Na rezino šunke položite rezino sira in zvijte v rolico (sir naj bo zavit v sredini, da med cvrenjem ne bo iztekel), z rolico pa napolnite pečeno papriko.Lahko si pomagate pri zapiranju z zobotrebcem, ni pa nujno.
Tako napolnjene paprike le še spanirate v moki, jajcih in drobtinah ter jih ocvrete kot meso.
NASVET
Paprike lahko polnite tudi z rezinami mortadele in sira.
Ali palčko sira ovijete v pečene puranje prsi in v papriko.
Ali z nadevom : malo feta sira, skute,soli in začimb po lastnem okusu (drobno nasekljan petršilj, česen, poper, malo mlete paprike...).
Nekateri jo polnijo s topljenim sirom in pečejo na roštilju ali v pečici (med peko se sir lepo raztopi).
Lahko se pohajo tudi brez nadeva in jedo z zeleno solato.
Lahko jih naložite v jena posodo: plast nepolnjenih pohanih paprik, tanko plast feta sira, zopet plast paprike, plast šunke, plast paprike, plast sira...in pustite čez noč v hladilniku.Naslednji dan hladno lepo narežite in ponudite kot hladno predjed, lahko pa tudi kot samostojno.
Če delate solato, ji dodajte veliko narezanega česna, sol, malo petršilja, kis in olje (belo ali bučno).Dobra je, če se naredi kakšno uro pred serviranjem, da se lepo prepoji.
Očiščene (olupljene) paprike lahko spakirate v vrečke in zamrznete za zimske dni (v tem primeru jih dajte na odtajanje že večer pred porabo).
Olupljene lahko zlagate v steklen kozarec in sproti polivate z naslednjo marinado: olje, kis, sol,nastrgan česen.
Ma ni boljšga, vam rečem.Paprika je za vas "švicala", "padla skup", se "do golega slekla", samo še "na oni svet" jo spravite.
Iz Jožičine kuhinje le še dober tek
PREBERITE TUDI: Recepti: 3 spomladanske jedi z lososom
Ambasadorka portala MojaLeta.si Jožica Ostrožnik zase pravi, da jo je 25 let dela z ljudmi izoblikovalo v močno osebnost. Velikokrat jo kdo vpraša ali sta kuha in peka njen poklic. Iskreno in iz srca se nasmeji, ker nista!
»Le mimo kuhinje sem šla, dišalo je, vstopila sem in ostala. Rada ustvarjam za domače, prijatelje, predvsem pa za svojo dušo. Vsi, ki me poznajo, vedo da recepta ne objavim, dokler ga ne preizkusijo moje roke. Svoje kuhanje sem pričela tako, da sem v plastično posodo nalila vode in jo postavila na vroč štedilnik. Moje prvo pecivo so bili janeževi upognjenci, za spremembo od moje kuharske spretnosti pa sem te naredila tako lepe kot še nobenih do danes. Z veseljem zaplešem v dobri družbi. Moja strast so gledališke deske. Čisto na tiho pa vam zaupam, da rada pogledam za dobrim moškim.«
V Jožičino kuhinjo lahko vstopite tukaj, njene recepte pa bomo redno objavljali tudi na portalu MojaLeta.si.