Pri nas je pohodništvo zelo priljubljen šport, kar pa seveda ni nič nenavadnega, saj nas obkroža čudovita narava. Tudi iz mesta ste lahko že v samo nekaj minutah na pohodniški poti.
Slovenija meri nekaj več kot 20 tisoč kvadratnih kilometrov površine, od tega je 10 tisoč kilometrov speljanih označenih poti. Izbira je zato izjemna: od lahkotnejših sprehodov, do zahtevnih zavarovanih poti v visokogorju. Vsak lahko najde primerno pot in čudovit pogled zase.
Oprema je pomembna
Preden se lotite pohodništva morate imeti primerno opremo. Od tega je najbolj nujna obutev, med pohodi so namreč noge izpostavljene neobičajnim obremenitvam (neravna tla, dodatna teža zaradi nahrbtnika). Izberite si kvalitetne pohodniške čevlje, ti morajo biti robustni, nepremočljivi in opremljeni z nedrsljivim in trdnim gumijastim podplatom. Pomembno je tudi, da čevlji segajo čez gležnje, s tem razbremenijo stopala in dajejo oporo.
PREBERITE TUDI: TELOVADIMO: Vaje proti mravljinčenju, odrevenelosti in občutku težkih rok (VIDEO)
Seveda pa se tudi čevlji glede na zahtevnost terena razlikujejo. Za lažje pohode po ravnem terenu so primerni lahki pohodniški čevlji, upogljivi in iz lahkih materialov. Za bolj zahtevne terene pa je priporočljiv čevelj, ki je trden, ima derezam podoben podplat in je narejen iz debelega usnja.
Del opreme so tudi palice, ki vam pomagajo predvsem pri neravnem terenu. Te so narejene iz lahkega aluminija ali karbona. Teleskopske palice so nastavljive po višini, zato jih lahko prilagodite svoji višini.
Trening
Če se pripravljate na daljše in zahtevnejše pohode, je priporočljivo, da prej trenirate. Vsaj trikrat tedensko se za eno uro odpravite po neravnem terenu. Ne pozabite na vaje za ogrevanje, da preprečite pretirano natezanje in napetosti. To je lahko krajši tek, po katerem raztegnete najbolj obremenjene mečne, stegenske in hrbtne mišice. Med pohodom raztezanje ponavljajte v odmorih.
Hitrost hoje si izberite sami, odvisna pa je od telesne višine, vzdržljivosti in zastavljenega cilja. Pravilen tempo pohodnika je, da se trudi, še vedno pa se lahko, ne da bi se zadihal, pogovarja s sopotnikom.
Srčna frekvenca naj bo pod vrednostjo 180 minus vaša starost. Na tak način telo porabi od 60 do 80 kalorij na kilometer, v hribih seveda več. To pa seveda ni malo. Če seštejete tedenski triurni trening, se nabere kar 1200 kalorij.
PREBERITE TUDI: TELOVADIMO: Kako izboljšamo ravnotežje in okrepimo moč (+video z vajo)?
Sami ali s prijatelji
Večina pohodnikov se na pot odpravi v skupini. Pri nas obstaja polno pohodniških društev, katerih člani se redno odpravljajo na ture v okoliške hribe. Skupaj uživajo v naravi, prirejajo piknike in družabne večere, sklepajo nova poznanstva in negujejo skupne interese. Če se boste odločili, da se priključite enemu od pohodniških društev, boste pridobili veliko. S pravilnim gibanjem boste poskrbeli za svoje zdravje in duha, spoznali boste nove poti in videli čudovite razglede, ki jih ponuja narava, sklepali boste nova poznanstva in prijateljstva.
Seveda pa ni nič narobe, če se odločite za sprehod v naravo ali gozd le v svoji družbi. Če boste na pohod odšli sami, ima to zagotovo meditativni učinek. Zlasti v stresnih in težkih trenutkih, si boste na ta način olajšali dušo in zbistrili misli. Marsikateri samotni pohodnik se v naravi sprosti, pogovori sam s sabo in misli se uredijo. To pa je najbrž ena boljših metod sprostitve.
PREBERITE TUDI: TELOVADIMO: Kako lahko izboljšamo koordinacijo (+video z vajami)?