Z leti so padci vse bolj neprijetni. Ko na smučišču ali na igrišču spremljamo triletnika vemo, da se mu ne bo nič naredilo, če pade. Telo se namreč v mladosti hitreje obnavlja in opomore po travmah.
Drugače je, ko starejši človek premaguje goro po zase neprimerni poti, mu zdrsne na ledu ali se spotakne na korenini. Z leti enostavno potrebujemo več skrbi pred padci, saj so posledice lahko katastrofalne. Rehabilitacija po zlomu kolka lahko traja kar pol leta.
Kako vse lahko preprečimo padec?
Izberemo ustrezno obutev
To je osnova. Starostnik si enostavno ne more privoščiti sprehoda v japonkah ali sprehoda po ledeni podlagi v navadnih supergah. Primerna obutev in po potrebi ustrezen pripomoček (palica, pohodne palice) so najboljša oprema za preprečevanje padcev!
Redno izvajanje vaj za ravnotežje
V skupnosti Pilatesk verjamemo, da je lovljenje ravnotežja pomembno na vseh nivojih. Z leti namreč naše telo počasi izgublja moč in ravnotežje, zato ga je treba redno trenirati. Z vajami stoje, ki spodbujajo izboljšanje ravnotežja lahko to dosežemo najbolj dolgoročno. Ali ste vedeli, da so vaje za ravnotežje vedno zabavne? Vedno! Ker se stopnjujejo, zelo hitro vidimo, kje smo z ravnotežjem. Vabljeni k ogledu videa.
Vaje za moč
Znanstveno so dokazali, da lahko v zrelih letih še vedno krepimo mišično moč. Trening mišic nog, rok in trupa je ključnega pomena pri ohranjanju ravnotežja. S pravilno izvedbo lahko poskrbimo, da se tudi pri zdrsu lažje ujamemo in padec preprečimo.
Kot zanimivost naj poveva, da sta izjemno povezana tudi sluh in ravnotežje. Ker je naš ravnotežni organ lociran v ušesu, lahko slabši sluh vodi v slabše ravnotežje. Zato pri težavah s sluhom ni vredno oklevati in se je smiselno že ob začetku težav posvetovati s strokovnjakom.
Da bo iskanje ravnotežja na vseh področjih življenja, kar se da zabavno, vas vabiva tudi v najin spletni studio, ker je mnogo vadb povezanih z močjo in ravnotežjem. V današnjem videu bo z vami Anja, ki se z učenjem pilatesa ukvarja že 11 let, pred tem pa je bila profesionalna košarkarica.
Opomba: v primeru zdravstvenih težav, šibkosti telesa oz. če ste negotovi glede (pravilne) izvedbe, se pred začetkom posvetujte z ustreznim strokovnjakom.
Avtor prispevka in videa je STUDIO PILATESKE.
Z vami sva vsak mesec Anja in Ana, ki oblikujeva pilates vadbe za boljše počutje, boljšo gibljivost telesa, izboljšanje telesne drže, moči in vzdržljivosti že 11 let.
Zdravo gibanje je v najinih očeh tisto, ki nas napolni z energijo, deluje funkcionalno na telo – na dolgi rok, nas vodi iz cone udobja in povečuje tudi: elastičnost tkiv, gibljivost hrbtenice, dobro počutje, dober izgled, zdravje sklepov.
Najine vadbe se smiselno dopolnjujejo glede na najina znanja. Ana, kot diplomirana fizioterapevtka, skrbi za sprostitve tkiv, mobilnost in posveča pozornost korektivnim vajam, medtem, ko se Anja osredotoča bolj na pridobivanje vzdržljivosti in moči.
Več o Studiu Pilateske boste našli na njihovi spletni strani TUKAJ.
Z njimi se lahko povežete tudi na Facebook-u TUKAJ.