Skladno z načrtovanimi spremembami pokojninske zakonodaje bi se za zavarovance brez 40 let pokojninske dobe upokojitvena starost postopoma dvignila na 67 let, odmerni odstotek za izračun pokojnine za 40 let pokojninske dobe pa bi se zvišal na 63 odstotkov. Upokojenci s pogoji za starostno upokojitev bi lahko po predlogu delali in hkrati prejemali najprej polovico, po treh letih pa pod določenimi pogoji celo pokojnino, pišejo te dni slovenski mediji.
Ministrstvo za delo hkrati s spremembami pri pokojninah predlaga tudi spremembe pri pravici do nadomestila za brezposelnost. Po predlogu novele zakona o urejanju trga dela se bo najnižje nadomestilo za brezposelnost zvišalo s 350 evrov bruto (275 evrov neto) na okoli 530 evrov bruto (392 evrov neto), s čimer bi to nadomestilo izenačili z osnovnim zneskom minimalnega dohodka za samsko osebo.
Načrtovana je sicer tudi ukinitev dodatka za delovno aktivnost pri brezposelnih prejemnikih denarne socialne pomoči.
Sindikalni centrali ZSSS in Pergam nasprotujeta večini sprememb, ki jih pri upokojevanju, nadomestilu za brezposelnost in dohodnini predlaga vlada. Pričakujejo, da se bodo v pogajanjih v okviru Ekonomsko-socialnega sveta predlogi spremenili.
Kritični do predlaganih sprememb so tudi v društvu Delavska svetovalnica in Svobodnemu sindikatu Slovenije. Kot so zapisali v izjavi za javnost, "nas reforme ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti vodijo v nacional-liberalne vice". Menijo, da so predlagane spremembe nesprejemljive in škodljive.