Probiotiki so tisti, ki nam pomagajo ohraniti prebavo in črevesje v ravnovesju. Zdi pa se, da so tovrstni izrazi in uživanje tovrstnih dodatkov postali nekakšen trend. Spletni vir verywellfit.com je zato pri registrirani nutricionistki preveril, ali je probiotike zares potrebno uživati vsak dan. Najprej pa poglejmo, kaj so probiotiki.
Kaj so probiotiki?
Spletni vir opisuje, da so probiotiki "dobre" bakterije v črevesju, za katere se domneva, da pomagajo ohranjati zdravoprebavo, krepijo imunski sistem, znižujejo holesterol in izboljšujejo počutje. Lahko jih zaužijemo iz hrane, ali kot prehransko dopolnilo.
Sicer obstajajo številne „dobre“ bakterije, ki živijo v našem črevesju (in drugje v telesu). Vendar pa ravno neravnovesje teh bakterij v črevesju lahko pripelje do težav s prebavo in do bolezni. Pravilno razmerje črevesnih bakterij je torej ključno za naše zdravje in dobro počutje.
"Probiotiki so lahko koristni pri specifičnih težavah, ki so povezane s črevesjem, kot na primer driska, ki jo povzročajo antibiotiki, vnetna črevesna bolezen in zaprtje," je za spletni vir povedala dietetičarka in nutricioniskta Jamie Nadeau. Po njenih besedah naj bi raziskave pokazale, da zdravim ljudem, ki se prehranjujejo zdravo in uravnoteženo ter skrbijo za svoje zdravje, najverjetneje ni potrebno dodajati probiotikov v prehrano. „Priporočam več živil, ki so naravni probiotiki, kot na primer jogurt, kefir, kislo zelje itn.,“ doda izkušena strokovnjakinja. Prav tako izbira pravih probiotičnih dodatkov ni tako enostavna, saj obstajajo številni sevi in zato moramo natančno vedeti, katerega naše telo potrebuje. To pa vam lahko svetuje le ustrezen strokovnjak.
Probiotiki in raziskave
Različne študije kažejo, da zdravo črevesje in probiotiki igrajo pomembno vlogo pri preprečevanju sladkorne bolezni tipa 2, pri boleznih srca, Alzheimerjevi bolezni in depresiji. Probiotiki so pomembni tudi pri sintezi vitaminov in za krepitev imunskega sistema.
Pomagajo pri driski
Uživanje antibiotikov lahko poruši ravnovesje med "dobrimi" in "slabimi" bakterijami v črevesju, kar lahko vodi do tekočega odvajanja blata ali driske. Študije kažejo, da jemanje probiotikov ob jemanju antibiotikov pomaga preprečiti drisko. Raziskave tudi kažejo, da uživanje določenih sevov probiotikov lahko skrajša trajanje driske. Manjša študija je celo pokazala, da bi uživanje probiotiokov lahko pozitivno vplivalo na okužbo z C. Difficile (Clostridium difficile ) in jo zmanjšalo za 60%.
Znižujejo holesterol
Probiotiki naj bi vplivali tudi na zdravje srca, in sicer tako, da pomagajo znižati LDL ali "slab" holesterol. Študije kažejo tudi, da bi redno uživanje probiotikov lahko blago znižalo previsok krvni tlak. V tem primeru bi morali probiotike uživati daljši čas.
Krepijo imunski sistem
Nekatere raziskave kažejo, da probiotiki povečujejo aktivnost makrofagov in naravnih celic ubijalk ter krepijo črevesno pregrado. To nakazuje, da je jemanje določenih probiotičnih sevov lahko učinkovito pomaga pri vzpostavljanju črevesne homeostaze in nasploh spodbuja zdravo delovanje črevesja. Druga študija pa kaže, da bi uživanje probiotikov lahko pomagalo preprečiti alergije in vnetni odziv telesa, ki je povezan z njimi.
Pozitivno vplivajo na duševno počutje
Verjetno ste že slišali, da so naši drugi možgani črevesje? Vse več študij kaže na tesno povezavo med našim črevesjem (stanje črevesja) in razpoloženjem ter duševnim zdravjem. Še več, vir navaja študijo, ki kaže, da se je posameznikom, ki so redno, vsaj dva meseca jemali seve Bifidobacterium in Lactobacillus, zmanjšala tesnoba, depresija, obsesivno-kompulzivna motnja ter izboljšal spomin.
Članek je informativne narave. V primeru zdravstvenih težav se morate nujno posvetovati z ustreznim strokovnjakom.
VIR: https://www.verywellfit.com/ in healthline.com