Rak jajčnikov je deseti najpogostejši rak pri ženskah v Sloveniji. Po podatkih Onkološkega inštituta Ljubljana, je v letu 2014 v Sloveniji na novo zbolelo 166 žensk. Najpogosteje zbolevajo ženske, stare med 55 in 65 let, rak jajčnikov p0a spada med rake z najvišjo umrljivostjo.
Večje tveganje pri ženskah, ki niso rodile
Nevarni dejavniki, ki vplivajo na to hudo bolezen so reproduktivni in genetski. Večjo možnost za razvoj bolezni imajo tiste ženske, ki nikoli niso rodile, ali pa so rodile prvega otroka šele po 35. letu starosti. Prav tako pa na njegov nastanek vplivajo tudi spremembe genov.
Znaki raka jajčnikov
Prvi znaki, ki lahko pomenijo to hudo bolezen, se pojavijo relativno pozno. Tudi zato je zdravljenje lahko manj uspešno.
Pogosti znaki so motnje pri odvajanju urina (hitro in pogosto uriniranje) in blata (zaprtost), bolečine v trebuhu in povečan obseg trebuha zaradi nabiranja tekočine. Pojavi se lahko tudi nenaden porast telesne teže, bolečine med spolnim odnosom, občutek sitosti takoj, ko pričnemo jesti, bolečine v medeničnem dnu in nelagoden pritisk v želodcu.
Zdravljenje
Najpogosteje se raka jajčnikov zdravi z operativnim posegom. Kirurško se odstrani jajčnik, jajcevod, maternico, slepič, v kolikor to oceni zdravnik specialist. V določenih primerih je možen tudi laparoskopski poseg. Pomembna je popolna odstranitev tumorjev in metastaz.
Kako se zaščititi pred to hudo boleznijo?
Sami bomo največ naredili, če redno obiskujemo ginekologa. To je še posebej pomembno za ženske, ki imajo v družini raka jajčnikov.
Pet dejstev, ki jih je o raku jajčnikov dobro vedeti
Vse ženske so ogrožene.
Simptomi so opazni, a jih pogosto zamenjujemo za simptome manj nevarnih bolezni.
Osveščenost o tej hudi bolezni vam lahko reši življenje.
Z genskim testiranjem lahko odkrijejo, koliko možnosti obstaja, da lahko zbolite.
Rak jajčnikov je najpogosteje odkrit, ko je lahko že prepozno.