Rdeča pesa bi morala biti čim bolj pogosto na našem jedilniku. Ta okusna zelenjava je namreč polna vitaminov in mineralov, vsebuje močne antioksidante in ostale snovi, ki ščitijo naše zdravje.
Rdeča pesa ščiti pred prehladom, krepi imunski sistem, znižuje previsok krvni tlak, ščiti pred boleznimi srca in ožilja, krepi našo kri in ščiti pred anemijo, ureja prebavo. močni antioksidanti, ki jih vsebuje, pa ščitijo naše telo tudi pred rakavim obolenjem. Ker vsebuje zelo malo kalorij, je odlična izbira tudi za vse tiste, ki želijo shujšati.
Ni pa zdravilen le gomolj, tudi listi rdeče pese so. Ti vsebujejo železo, kalij, magnezij, vitamin C.
Kaj moramo o rdeči pesi še vedeti?
Sveža zelenjava je najboljša
Ko kupujete rdečo peso, izbirajte manjše in trše gomolje, ne kupujte pa tistih, ki so suhi in nagubani. Če rdečo peso prodajajo z listi vred, potem bodite pozorni, kako sveži so.
Skladiščenje
Sveže gomolje rdeče pese lahko v zabojčku hranite v hladilniku tudi do tri tedne. Če jo boste shranjevali več dni, potem odstranite njene liste, ti začnejo po nekaj dneh gniti.
Kuhajte jo z olupki
Ko boste rdečo peso kuhali ali pekli, jo le očistite in kuhajte z olupkom. Na tak način bo gomolj ohranil veliko več hranilnih snovi.
Pazite tudi, da boste pri gomolju pustili za vsaj nekaj centimetrov stebla, tako boste preprečili, da bi rdeča barva iz gomolja prešla v vodo, v kateri kuhate peso.
Lupite jo z rokavicami
Rdeča pesa vsebuje zelo močno barvilo. Zato jo lupite s plastičnimi rokavicami. Tako boste preprečili, da bi na vaši koži ostali trdovratni madeži.
Pripravite jo na več načinov
Najpogosteje se rdeča pesa pripravlja v solati, narezana na tanke kolobarje. Pogosto pa jo tudi vlagamo v kisu. A rdečo peso lahko uporabite tudi drugače. Zelo okusna je pečena, v kombinaciji z drugo gomoljasto in korenasto zelenjavo. Kuhano in olupljeno pa lahko ponudite tudi kot prigrizek zraven različnih vrst sirov.