Doma pečen kruh Vsakdo izmed nas, ki gre zamesiti kruh, si želi, da mu bo uspel. Vedno pa ni tako. Strah pred neuspehi ali predstavami drugih, kakšen naj bi kruh bil, je še vedno pogosta ovira in veliko, veliko breme mnogih. Moja mama je vedno rekla, da je dober kruh odvisen od roke, od moke, od lune in jaz pravim da tudi od posode. Končni izdelek mojega doma pečenega kruha je moja slika, ki je vedno drugačne oblike, drugačne barve. Kruh je lahko še vsakič drugačnega okusa, vonja. Tudi skorjica ni vedno enaka. Enkrat ga spečem v pekaču, ki ni iz teflona, drugič ga spečem v črni kozici, naslednjič v keramični ali glineni posodi. Vsakič uživam že, ko ga zamesim, oblikujem v različne oblike: bobole, bige, bigete, žemljice, štručke, hlebčke. Še najbolj pa, ko ga postavim na mizo, ko cela hiša zadiši in me vonj osreči, me pomiri, mi da zadovoljstvo, da zmorem in znam narediti nekaj lepega, dobrega. Če znam zamesiti kruh, znam preživeti. Vse to so občutki radosti in veselja v skromnosti.
Kako ga zamesim in kako spečem jaz? Vzamem 1 kg enotne moke tip 850 ali druge, in jo večkrat presejem, dodam približno žličko morske soli. Premešam in zalijem moko z vročo vodo, da jo segrejem. Nalijem precej vode (mnogi zamesijo premrzlo in pretrdo testo). Dodam oljčno olje, med ali trsni sladkor in v enem kozarčku razmešam kvas v prstu mlačne vode in ga brez vzhajanja zlijem k moki. Vse skupaj premešam s kuhalnico v mehko testo. Pokrijem in postavim v hladno sobo. Med vzhajanjem testo večkrat preobrnem. Po približno dveh ali treh urah dodam malo moke in naredim 6 - 8 majhnih hlebčkov ali štručk. Ko so do polovice vzhajani, jih dam v hladno pečico na 200 stopinj in pečem približno 30 - 40 minut odvisno od velikosti. Ko vzamem hlebčke iz pečice jih namažem z vročo vodo v katero dam malo oljčnega olja.
Kruh lahko tudi skuhate! V primeru, da nimamo elektrike kruh lahko tudi skuhamo, ne samo spečemo. Na pol vzhajan hlebček damo v mlačno vodo. Ko zavre, posodo pokrijemo, temperaturo nekoliko znižamo in kuhamo približno 20 minut, če je hlebček majhen. Sicer kuhamo daljši čas. Kuhanega damo na toplo podlago ali na leseno desko.
Emilija Pavlič je uspešna kuharica in avtorica knjige Mamica, nauči me kuhati. Več o njej boste našli TUKAJ.