Zakaj in čemu Sanjska soseska?
Zaradi prebivalstvenih sprememb in močno podprte politike staranja na domu se število starejših, ki živijo sami, veča. Potrebujemo soseske, kjer si bodo prebivalci nudili več pomoči, kar bo naredilo staranje na domu uspešnejše. Poleg ljudem prijaznih okolij, so možnosti za povezovanje z drugimi (starejšmi) v soseki bistvene za dobro počutje starejših. Tisti, ki imajo močnejše družbene vezi, so namreč srečnejši, so boljšega duševnega in telesnega zdravja in živijo dlje. Bistveno v tem projektu je, da bomo »stali za« skupinami v soseki, prebivalci pa se bodo redno srečevali in se med seboj podpirali, pri tem pa odkrivali svoje že znane in nove talente, jih uporabljali ter si tako izpolnjevali želje, se spoprijemali s težavami vsakdana in iskali poti, kako dejavno prispevati k življenju skupnosti.
Projekt bo podprl izmenjave in dejavnosti v skupnostnih skupinah v soseki, mi pa si želimo, da bi si skupine postavile tudi svoje lastne cilje, razvijale svoje lastne dejavnosti in načine za nudenje medsebojne pomoči.
Za koga je Sanjska soseska?
Za starejše prebivalce v soseski, tiste, ki si želijo spoznati druge in si želijo spoznati svojo sosesko. Ti bodo ustvarjali socialne mreže medsebojne pomoči, odkrivali ustvarjalne poti za izražanje svojih pogledov in zamisli. Poleg njih projekt naslavlja interesne skupine državljanov in organizacije starejših ali za starejše, ki jih ta novi način utegne zanimati.
Pripravili bomo kratko predstavitev dejstev, informacijo o projektu, kar bo okrepilo zavedanje javnosti, starejše, skupnosti, jih navdihnilo, da bodo sodelovali v skupnosti, da bodo prispevali k Sanjski soseski ter tako Sanjsko sosesko podprli. Na temelju koncepta & programa bomo vzpostavili skupine v soseski v državah partnerjev. Poleg metod za spodbujanje medsebojnih vezi, individualne refleksije in medsebojne pomoči bodo ustvarjalne oblike spodbudile sodelujoče, da se ukvarjajo z vprašanjem soseske, takšne, kjer so si prebivalci v oporo, kjer prebivalci izražajo svoja mnenja In poglede. S priročnikom in spletnim ovojem pripomočkov bomo naredili, da bodo pridobljene izkušnje našega projekta vidne očem javnosti, da bodo primer, ki navdihuje, da bodo uporaben pripomoček za gradnjo in vodenje skupin v Sanjski soseski.
V slovenski različici Sanjske soseske bomo ustvarili skupnost izobraženih starejših, ki jih zanimajo umetnost, urbanizem, arhitektura.
Ste starejši? Živite v stari Ljubljani? Vas zanima sodelovanje? Ne skrbite, stroškov ni! Oglasite se nam: 041 355 313