Bolečine v vratu so najbolj pogosto posledica nepravilne slabe drže, prekomerne obremenitve ali nepravilnega položaja pri spanju. Včasih bolečina lahko kaže tudi na resnejšo poškodbo, ki je posledica udarca ali bolezni. Če niste prepričani, iz kje izvira vaša bolečina in če je prisotna dlje časa, se morate nujno obrniti na svojega zdravnika.
Simptomi bolečin v vratu se lahko razlikujejo po resnosti in trajanju. Pogosto je bolečina akutna in traja le nekaj dni ali tednov. Lahko pa postane tudi kronična, če ničesar ne storimo.
Spletni vir Helathline.com sicer navaja, da so najbolj tipični znaki bolečin, ki izvirajo iz vratu naslednji:
- Otrdelost vratu. Ljudje z bolečino v vratu pogosto povejo, da je njihov vrat "trd" ali "zategnjen“. Bolečina lahko ovira tudi mobilnost v vratu.
- Ostra bolečina. Bolečina je lahko ostra ali "zbadajoča". Običajno je locirana na enem področju.
- Bolečina pri premikanju. Nenadni gibi in premikanje lahko bolečino poslabša.
- Bolečina se širi iz vratu do glave, ramenskega obroča, preko rok in celega telesa Če je ukleščen živec, lahko pride tudi do otrplosti, mravljinčenja ali šibkosti v rokah ali dlaneh (v tem primeru morate nujno k zdravniku).
- Glavobol. Bolečina v vratu lahko povzroči tudi glavobol, imenovan cervikogeni glavobol. A pozor, bolečina v vratu z glavobolom, je lahko tudi znak migrenskega glavobola.
- Bolečina ob palpaciji. Bolečina se lahko stopnjuje, če mišice pretipamo (fizični pregled).
Vzroki za bolečine v vratu
Razlogi za bolečine v vratu so različni. Najbolj pogosto se razvijejo, zaradi napetosti v mišicah. Do napetosti pa običajno pride, zaradi slabe drže, sedečega dela za računalnikom, nepravilnega položaja med spanjem, vzroki so lahko tudi napačni gibi med vadbo. Izključiti pa ne gre niti poškodbe - bolečina je lahko nastala, zaradi pretekle poškodbe ali padca, na katerega smo že pozabili.
Spletni vir opisuje, da je bolečina v vratu sicer lahko tudi znak srčnega infarkta. V tem primeru se bolečini pridružijo še drugi simptomi: oteženo dihanje, potenje, slabost, bruhanje, bolečine v roki ali čeljusti. To so znaki, zaradi katerih morate takoj poiskati nujno zdravniško pomoč.
Prav tako je bolečina v vratu lahko posledica meningitisa. Pri ljudeh z meningitisom se lahko pojavijo: trd vrat, glavobol, slabost, bruhanje, občutljivost na svetlobo, vročina. Meningitis je lahko usoden in je potrebno nujno poiskati medicinsko pomoč.
Vzroki so sicer še lahko: revmatoidni artritis, osteoporoza, fibromialgija, s staranjem lahko pride do degeneracije cervikalnih diskov, bolj znano z imenom spondiloza ali osteoartritis vratu. Razlog je lahko tudi hernija vratnega diska itn. V redkih primerih se okorelost vratu ali bolečina pojavita, zaradi prirojene nepravilnosti, okužbe, tumorja ali raka.
Ker so razlogi številni, je potrebno vsako bolečino jemati resno in se o njej posvetovati z ustreznim strokovnjakom.
Vaja za razbremenitev in sprostitev bolečine v vratu
V primeru, da so razlogi za bolečine v vratu pretirano sedenje ali nepravilna in slaba drža, si lahko pomagate s spodnjo vajo. Priporočljivo je, da izvajate več vaj za sprostitev.
V primeru zdravstvenih težav oz. glede varnosti izvajanja vaj se morate nujno najprej posvetovati z ustreznim strokovnjakom.
Pred vsako vadbo je priporočljivo ogrevanje.
Vajo vodi profesorica športne vzgoje in trenerka pilatesa ter ambasadorka zdravega načina življenja Tanja Želj Zupančič. Več o njej najdete tudi na njenem Youtube kanalu.