Varni na internetu: Kdaj lahko zaupam spletni trgovini?

Žal ni enega samega znaka, ki bi z gotovostjo kazal na spletno prevaro, ampak moramo preveriti in kombinirati več sumljivih znakov. Kateri so ti, preverite v članku!
Pred nakupom v nepreverjeni spletni trgovini, preverite, kje in kdaj je bila registrirana domena ter kateri kontaktni podatki so navedeni. (Foto: Freepik.com)
Pred nakupom v nepreverjeni spletni trgovini, preverite, kje in kdaj je bila registrirana domena ter kateri kontaktni podatki so navedeni. (Foto: Freepik.com)
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila

Koronarazmere so močno povečale spletne nakupe. Skupaj z njimi pa so se povečale tudi priložnosti za spletne goljufe, ki postajo vse spretnejši pri ustvarjanju prikritih spletnih prevar.

Kako se torej zaščititi pred spletnimi goljufi, ne da bi se zato morali povsem odpovedati spletnim nakupom? Kako presoditi, ali je spletna trgovina zares "prava" ali gre zgolj za prevaro, ki se je bomo še dolgo spominjali s kislim obrazom?

Na kaj moramo biti pozorni pri nakupovanju v spletnih trgovinah, smo preverili na spletni strani nacionalnega programa ozaveščanja Varninainternetu.si, ki ga koordinira SI-CERT.

 

Pred vsakim spletnim nakupom si vzemite dve minutki!

Na Varninainternetu.si svetujejo, da si pred čisto vsakim spletnim nakupom (če seveda gre za spletno trgovino, ki je še ne poznamo in je še nismo uspeli preveriti) vzamemo dve minutki in spletno trgovino preverimo.

V poplavi najrazličnejših ponudnikov lahko namreč zelo hitro naletimo na lažno spletno trgovino ali trgovino s ponaredki.

Žal ni enega samega znaka, ki bi z gotovostjo kazal na spletno prevaro, ampak moramo preveriti in kombinirati več sumljivih znakov. Spletni uporabniki moramo zato poiskati čim več informacij o spletni trgovini in se naučiti "brati med vrsticami".

 

In kateri so sumljivi znaki v spletni trgovini?

1) Neverjetno nizke cene. Če ponudba po predstavitvi, ceni ali drugih lastnostih močno odstopa od preostalih, je to zanesljiv razlog za previdnost.

Če ste na primer našli Gucci torbico za 20 evrov ali Suunto uro za 70 evrov, boste gotovo dobili ponaredek ali pa celo ostali praznih rok.

2) Velike obljube. Čisto vsi artikli so na zalogi, dobavljivi takoj, trgovec pa obljublja še brezplačno dostavo po celem svetu.

Če nakupujete pri uveljavljenem spletnem trgovcu, to niti ni tako zelo sumljivo. Toda, če ste prišli na popolnoma neznano stran, na kateri je vse znižano za kar 80 odstotkov, podatki o domeni pa kažejo, da gre za stran, ki je nastala pred tednom dni, potem se raje ne odločite za nakup.

3) Ni nobenih podatkov o trgovcu. Pred nakupom v spletni trgovini (še posebej, če gre za večje zneske), obvezno preverite, kdo sploh stoji za spletno trgovino. Katero podjetje je to, kje se nahaja (naslov podjetja) in podobno.

Pri tem ne pozabite, da je veliko lažje reševati morebitne spore, če gre za podjetje v EU. Toda, če v spletni trgovini ne najdete nobenih podatkov o podjetju, je to vsekakor znak za posebno previdnost.

4) Ni nobenih kontaktnih podatkov. Pred vsakim spletnim nakupom obvezno preverite, kako lahko kontaktirate trgovca (telefonska številka za pomoč uporabnikom, elektronski naslov).

Je na voljo zgolj obrazec za sporočilo in nobenega drugega kontakta? Je telefonska številka izmišljena (največkrat napišejo kar 123456789)? To vsekakor ni prodajalec, ki bi mu lahko zaupali!

5) E-poštni naslov od brezplačnega ponudnika. Spletni goljufi za komunikacijo pogosto uporabijo brezplačni poštni predal (gmail.com, hotmail.com in podobno), kar je še eden od znakov, ki lahko kažejo na spletno prevaro.

6) Sumljiva domena. Na strani http://whois.domaintools.com/ še pred nakupom preverite, kje in kdaj je bila registrirana domena ter kateri kontaktni podatki so navedeni.

Včasih lahko že na podlagi teh podatkov sklepamo, da nekaj ni v redu. Na primer spletna trgovina se hvali z dolgo tradicijo, domena pa je registrirana kakšen mesec dni nazaj. Ali je pri registraciji domene uporabljen brezplačen elektronski naslov.

 

Kako vem, da je vpis kreditne kartice zares varen?

Med najpogostejšimi strahovi kupcev, ki uporabljajo spletne nakupe, je tudi ta, ali je vpis kreditne kartice v neznani spletni trgovini zares varen.

Na spletni strani Varninainternetu.si opozarjajo, da je pri plačilu s kreditno kartico potrebno vedno preveriti, da je v URL-vrstici zelena sklenjena ključavnica, URL-naslov spletnega mesta pa se začne s HTTPS.

To namreč dokazuje, da je prenos podatkov o kreditni kartici šifriran in tako skrit pred očmi morebitnih vsiljivcev v omrežju ter da gre za varno spletno povezavo.

Varni na internetu

Spremljajte Moja leta na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.

Morda te zanima tudi:

Pridružite se velikanom vožnje

Se spomnite, kako ste opravljali vozniški izpit in svoj...

Potreba in pravica starejših do mobilnosti

V Srebrni niti - združenju za dostojno starost z zaskr...

Spoznajte učinkovit aparat CoaguChek INR za nadzor koagulacije krvi

CoaguChek INR je pomemben korak pri spremljanju koagula...

Parkinsonova bolezen: Kako s kineziologijo do nasmeška na ustih?

Parkinsonova bolezen je ena najbolj znanih nevroloških ...

Intervju: "To je starost, ko pridemo do točke brez vrnitve, kar se tiče višine pokojnine."

"Če varčujemo, nas bo čas bogato nagradil. Če pa vse ži...

Prevare pri rezervaciji počitniških nastanitev (Booking prevara)!

Na Nacionalnem odzivnem centru za kibernetsko varnost S...

Fibromialgija: z gibanjem nad bolečino

Fibromialgija je bolezen, kjer so značilne kronične bol...

"Največ zdravstvenih tegob zadene tiste, ki vstopijo v čas upokojitve nepripravljeni"

Upokojitev je izziv za psihično in fizično zdravje. Oba...

Telekom Slovenije prejel zlato in srebrno priznanje za inovativnost

Telekom Slovenije je prejel dve priznanji za inovativno...

Zaščitite se pred zlorabo! Naučite se varno uporabljati pameten telefon

Pametni telefoni so že skoraj postali neločljiv podaljš...

Intervju: Kako prižgati naravni sijaj, pomladiti obraz ter zgladiti gube?

Ali res potrebujemo botoks, da bi zgladili gube na obra...

Vabilo na dan odprtih vrat posestva Trnulja

V sklopu projekta "Uvedba lokalne, ekološko pridelane p...
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
Starejše novice:
Prijavi se
Uporabniško imeGeslo



* Pozabljeno geslo? Klikni TUKAJ!
* Nov uporabnik? Registriraj se!
Predlogi prijateljev
Registriraj / prijavi se da ti bomo lahko priporočali nove prijatelje.
Ambasadorji MojaLeta.si arrow right
Milena Miklavčič

Milena Miklavčič
novinarka, pisateljica


"Od nas samih je odvisno, s katero nogo bomo vstali. To je recept za uspešno življenje, ne nazadnje tudi v zrelih letih."

Uredništvo Kontakt O portalu Oglaševanje Splošni pogoji Piškotki
© 2024 MojaLeta.si Vse pravice pridržane.