V naravni bitki proti krčnim žilam imamo na voljo precej rastlin, najbolj uporabljena pa sta divji kostanj in ajda.
Rutin v ajdi
Ajda predvsem v času cvetenja vsebuje veliko rutina, ki zavira delovanje določenih encimov in tako ščiti pred nastanki edemov. Tako izginejo vnetja, posledično pa tudi boleče in težke noge, hkrati pa se izboljša prožnost in prehodnost kapilar.
Če imate vsaj malo izkušenj in možnosti za vrtnarjenje, si boste ajdove cvetove zlahka vzgojili tudi sami. Najlepše cvetove bomo pridobili, če jih naberemo takoj, ko se pričnejo odpirati. Tako najlepše ohranijo svojo rahlo rožnato barvo.
Pripravke iz ajdovih cvetov uživamo trikrat dnevno v obiki čaja ali tinkture (100g suhih cvetov prelijemo z litrom domačega 45% žganja, pustimo tri tedne na temnem in zmerno toplem, precedimo in uživamo 30 kapljic trikrat dnevno). Najbolje je, da jo nepretrgoma pijemo šest do osem tednov. Kuro lahko ponovimo večkrat letno.
Cvetoča zel ajde se priporoča tudi diabetikom, nosečnicam in vsem, ki imajo težave z nastanki edemov in slabo občutljivostjo rok in nog.
Kostanj - zdravilo, ki deluje od zunaj
Če je ajda ena boljših zaščitnic našega ožilja od znotraj, pa je divji kostanj pravi blagoslov iz zunanje strani.
Najpogosteje uporabljamo mazilo iz divjega kostanja, s katerim si lahko odslej prijetno dopolnimo večerni oddih. Priporočljivo je namreč, da se z njim mažemo po večernem tuširanju in sicer bo najbolje, da se usedemo ali še bolje uležemo na tla , dvignemo noge in vtiramo mazilo od stopal proti kolenom in stegnom. Namesto mazila lahko uporabimo tudi tinkturo, ki sicer malo izsuši kožo, vendar ni zato nič manj učinkovita.
Divji kostanj vsebuje mešanico saponinov, znanih pod imenom escin. Ta zmanjšuje poškodbe kapilar, krepi njihove stene in ščiti pred edemi. Da pomaga ob različnih težavah kot so težke noge, občutek napetosti v nogah, vnetja krčnih žil, srbenje kože nad krčnimi žilami, so potrdili že številni uporabniki in klinične študije.
Seveda nam narava ponuja tudi druge rešitve, kot na primer vtiranje šentjanževega olja, glineni obkladki ali pa na primer pitje čaja iz plešča. Od stanja utrujene noge pa vam bodo hvaležne za večerno nožno kopel, ki jo pripravimo tako, da kopalni vodi dodamo močan čaj iz ovsa ali njivske preslice. Za vse pa velja, da si krčnih žil ne moremo odpraviti čez noč, a z vztrajnostjo bomo brez stranskih učinkov dobili čudovit rezultat kot so lepe noge ter lahka in prijetna hoja.