Veliko Slovencev, starejših od 65 let, je samskih. Mnogi od njih razmišljajo o novi zvezi, zelo težko pa naredijo prve korake, saj se bojijo, da bodo »zamočili«. Da se to ne bi zgodilo tudi vam, smo pogledali, kaj ljudje v zrelih letih na prvem zmenku najpogosteje delajo narobe in kako »napake« odpraviti.
Ohranjanje varnostne razdalje
Gre za eno od najbolj pogostih napak, ki jih starejši delajo na zmenku. Ker se bojijo, da bodo izpadli otročje, partnerja »držijo« na ravni razdalji. Naključnemu opazovalcu se zdi, da se sprehajata dva tujca, ne pa (bodoči) par. Sami se sicer počutite varno, izbrancu/izbranki pa se zdite nezainteresirani, samozadostni in celo brezčutni. Rešitev: pozabite na to, kaj si bodo o vas mislili drugi. V resnici je okolica starostnikoma, ki se držita pod roko ali čez rame, zelo naklonjena. Če želite doživeti ljubezen, jo morate biti pripravljeni sprejeti. Ljudje, ki se imajo radi, pač ne hodijo meter eden od drugega.
Izbira »tipa« človeka in vztrajanje pri tem
Nekaterim so všeč svetlolasi, drugim temnolasi. Nekateri prisegajo na modre oči, drugi na rjave. Pogosto si zamislimo tip človeka, ki nam je všeč, in partnerja iščemo samo med tistimi, ki tej predstavi ustrezajo. Čeprav se nam v mladosti taka strategija ni najbolje obnesla, jo ponavljamo tudi, ko smo starejši. Rešitev: vprašajte se, kako se vam je tovrstno vztrajanje obneslo v preteklosti. Če je odgovor »niti ne tako zelo«, je skrajni čas, da začnete razmišljati drugače. Na zmenek preprosto povabite človeka, ki se vam zdi zanimiv, zabaven, ki ga zanimajo podobne stvari kot vas, ki vas nasmeji in ki ima rad življenje tako, kot je. Ne ukvarjajte se s tem, kako izgleda, kako visok-a je in ali ima pravo barvo las ter dovolj dolge noge. Dajte mu/ji priložnost, da vas očara, čeprav ni vaš »tip«.
Trajanje zmenka
Samski pri petinpetdesetih so običajno še v polnem pogonu: služba, kariera, skrb za starše, otroci, vnuki… Ko na svoj natrpan urnik uvrščajo zmenek, pogosto ne vedo, koliko časa naj mu namenijo. Nasvet: Veliko. Ni najbolj prijetno, če sredi zmenka pogledate na uro in ugotovite, da vas vnuki že čakajo pred šolskimi vrati, ter na vrat na nos odvihrate. Ta teden jih namreč pobirate vi. Rešitev: Ustvarite »vajin čas« takrat, ko veste, da vaju druge obveznosti ne motijo. Nobene potrebe ni, da v odnos vključujete družinske člane. Čisto dobro se bodo znašli brez vas. Vzemite si čas in uživajte v druženju.
Preveč osebna vprašanja
Koliko otrok imate? Živite v svoji hiš? Se dobro razumete z bivšim/bivšo? Kako je z vašim zdravjem?
Če se zalotite, da ste zmenek spremenili v zaslišanje, s katerim bi blesteli na policiji, stopite korak nazaj. Navedena vprašanja niso najbolj na mestu na prvem zmenku. Pretirana radovednost osebo, ki vam stoji nasproti, spravi v položaj, ko se ji zdi, da se mora bodisi braniti ali pa »napasti« nazaj. Ne najbolj obetavno za začetek zveze, se vam ne zdi? Rešitev: vprašanja usmerite na hobije, zanimanja, prosti čas… Tem za pogovor je dovolj. Zmenek izkoristite za to, da ugotovite, koliko imata skupnega. Dovolite izbrancu-ki, da je to, kar je, ne da bi se trudil-a ugajati vam za vsako ceno.
Primerjava z nekom iz preteklosti
Lahko, da ste bili nekoč z osebo, ki se vam je zdela idealna. Realnost je drugačna. Idealiziranje preteklosti zamegli sedanjost, celo do te mere, da uniči razmerje. Težko je nekoga novega ne-primerjati z nekom iz preteklosti. Rešitev: svojega nekdanjega snemite iz piedestala. Konec koncev obstaja tehtni razlog, da je postal bivši.
PREBERITE TUDI: Srečno zaljubljeni tudi po več letih zakonskega stanu? Kaj delajo uspešni pari? Neiskrenost glede tega, kaj pričakujete Kako boste dobili, kar želite, če sploh ne boste vprašali? Pretvarjanje, da nimate nobenih pričakovanj in zahtev glede novega razmerja sporoča, da vam je vseeno, kako se bo le-to razvilo. Tudi velike besede o tem, kaj pričakujete, niso na mestu. Ko se pojavijo vprašanja tipa »kaj v zvezi pričakujete«, je najboljši odgovor, da »spoznavanje z namenom resne zveze.« Čeprav ne morete vedeti, kako se bo razmerje razvijalo, bodite odkriti in odprti glede tega, kaj v resnici pričakujete.
Odnehanje zaradi slabih izkušenj En slab zmenek za drugim… Če se to nekajkrat ponovi, ljudje preprosto - obupajo. Naj se to ne zgodi tudi vam. Statistika je zgovorna: povprečna nevezana in ne-najstniška Slovenka poljubi 15 potencialnih partnerjev, gre na sedem prvih zmenkov, od katerih jih je pol katastrofa, ima dve dolgo trajajoči razmerji in dvakrat konča z zlomljenim srcem. Čustveni vrtiljak torej, na katerega je treba pogumno sesti, če hočeš spoznati pravega/pravo. Namesto razočaranja iz slabega zmenka lahko: prvič, naredite zabavno »štorijo« za svoje prijatelje (iz srca se ji boste nasmejali tudi sami), drugič, ga uporabite kot trening za naslednjič in tretjič, ga razumete kot stopničko, ki jo pač morate prestopiti na poti do partnerja, s katerim se boste imeli lepo v vseh pogledih.
Podrobnosti o zdravju in financah Če vas pestijo zdravstvene težave ali minus na bančnem računu, je to nekaj, kar polno okupira vas, ni pa nobene potrebe, da vse podrobnosti v zvezi s tem razložite že na prvem zmenku ali v profilu na spletni strani za spoznavanje. Namesto višine obroka kredita in zadnjih zdravniških izvidov se osredotočite na stvari, ki vas ločijo od drugih: inovativnost, smisel za humor, veselje v življenju kot takem, hobiji, interesi… Za ostalo bo čas kasneje.
Viri:
Statistični urad RS
American Grandparents Association
Family Matters Counseling Group Orlando