Po barvi sredice je povsem lahko prepoznati zrelost lubenice. Kaj pa, kadar kupujemo celo? Kako vedeti, da je lubenica dovolj zrela, sočna in sladka? V pomoč vam bodo ti trije nasveti.
Poiščite rumenkasto piko na lubenici
Lubenica se med rastjo na določenem mestu dotika zemlje. Tisti del lubenice pa je obarvan drugače. Če je lubenica dovolj zrela, je madež rumenkaste barve, če lubenica še ni zrela, pa je bele ali svetlo zelene barve. Ta madež je tudi pokazatelj, kdaj je bila lubenica obrana. Če so jo utrgali prehitro, se madež ne bo obarval rumenkasto in sredica ne bo popolnoma zrela. Niti ne kupujte lubenic, ki nimajo nobenega madeža in so videti popolnoma brezhibno. Takšne lubenice niso videle zemlje.
Izbirajte nepoškodovani plod
Površina lubenice mora biti temnozelena, trda na dotik, gladka in brez poškodb. Če je lupina mehka, je to znak, da je lubenica že prezrela. Če je lupina posušena, nagrbančena, je to znak, da je lubenica stara in da že zelo dolgo čaka na kupca. Takšna lubenica je že izgubila sladkobo in sočnost.
Teža lubenice
Ko izbiramo celo lubenico, pogosto izberemo tisto, ki je najlažja. Že zaradi tega, da jo lažje odnesemo iz trgovine ali tržnice. Ampak, to je napaka. Lubenica je sestavljena pretežno iz vode, vsebujejo jo kar 92- odstotkov. Zato mora biti težka. Težja ko je lubenica, bolj sočna bo. Med izbiranjem zato vzemite tisto lubenico, ki je med podobno velikostjo ostalih, najtežja. Ta bo zagotovo najbolj sočna.
Ali ste vedeli?
Lubenico lahko pečete tudi na žaru! Da, prav ste prebrali. Narežete jo lahko na dva centimetra debele rezine, premažete z oljčnim oljem, nato pa za nekaj minut postavite na žar in zapeče z obeh strani. Pečeno lubenico solite. Tako pripravljena lubenica izgubi sladkobo in se odlično poda k mesu z žara.