Vadba za moč dobiva vedno večji pomen pri ohranjanju funkcionalnih sposobnosti starostnikov. Večina se strinja, da hoja ali hoja s palicami ni dovolj.
»Pomemben je tudi razvoj drugih gibalnih sposobnosti, ki omogočajo ohranjanje funkcionalnih zmožnosti tudi v starosti. Med te spadajo zlasti mišična moč in mišična vzdržljivost, ravnotežje, koordinacija in gibljivost. Težave starostnikov z omejeno mobilnostjo, artritisom, padci, osteoporoznimi zlomi, funkcionalnim nazadovanjem so v večini primerov povezani z zmanjšano mišično močjo in maso, zato je vključitev vadbe za moč zelo koristna in potrebna,« pravi kondicijska trenerka in vaditeljica rekreacije odraslih Katja Rakušček.
Vadba je prilagojena starejšim
»Starostniki se tudi v poznih letih lahko ukvarjajo z različnimi športi, predvsem če je to nadaljevanje športa iz mlajših let. Verjetno se v pozni starosti ne bomo začeli prvič učiti smučati, če pa smo smučali že celo življenje in nimamo zdravstvenih omejitev, seveda lahko smučamo naprej,« pravi Rakuščeva.
Predvsem pa so priporočljivi tehnično nezahtevni športi, zlasti pohodništvo, kolesarjenje in hoja v kombinaciji z lahkotnim tekom. Priporočljive pa so tudi razne vrste vadb za starostnike, kjer so vaje prilagojene starejšim in kamor se lahko vključijo vsi posamezniki, četudi niso nikoli telovadili. Seveda po predhodnem posvetu z osebnim zdravnikom in strokovnjakom za vadbo.
In kako poteka fitnes vadba za starostnike pri SportKa v Žireh?
Oblikovane imamo skupine po 10 oseb. Najprej se dobro ogrejemo s lažjimi kardio vajami, z dinamičnim raztezanjem in gimnastičnimi vajami, včasih tudi med klobučki ali na koordinacijski lestvi. Sledijo usmerjene vaje za splošno gibljivost, ravnotežje, vaje za hrbtenico in zlasti vaje za moč trupa. V zadnjem delu pa poteka krožna vadba po vadbenih postajah za določene mišične skupine. Uporabimo razne fitnes naprave, utežne ročke, elastične trakove, kettlebel uteži, trx trakove in podobno. Priljubljena je tudi živahna hoja na tekalni stezi. Vse vaje so po težavnosti prilagojene sposobnostim vadečih, ob določenih zdravstvenih težavah pa se vaje prilagodijo. Vadba ne nudi samo koristi za telo, temveč tudi za dušo, saj predstavlja nekakšen družaben in sproščen športni dogodek. Najlepše pa je videti zadovoljne obraze, ko rečejo: DA, še zmorem!
Še več boste našli tukaj.