Potrebovali boste:
3 kg zrelega paradižnika (kakršenkoli - najboljši so pelati)
1/2 kg čebule (še boljša je šalotka)
5 strokov(zrn) česna
6 žlic olja
20 dkg rjavega sladkorja
3 čajne žličke soli
1 čajno žličko sladke rdeče paprike
2 dcl rdečega vinskega kisa
beli poper
Odlično pa se v kečap podajo še bazilika, rožmarin, origano, lovor, mleti cimet, klinčki, mleti muškatni orešček, luštrek (luštrek dodajte nasekljan že ob začetku kuhanja),... Stvar vašega okusa, lahko dodate tisto kar vam ugaja. Še intenzivnejši okus kečapa dobite z dodatkom paradižnikove mezge (nekaj žlic) ali posušenih paradižnikov ob koncu kuhanja in 1/2 dcl vina.
Priprava:
Paradižnik operite, čebulo in česen olupite ter vse narežite na kose.
V posodi segrejte olje, dodajte vso zelenjavo in jo dušite 20 minut.
Nato dodajte sladkor, sol, papriko v prahu, poper in kis, baziliko ..., kuhajte tako dolgo, da se paradižnik dobro zmehča (to je kar hitro).
Nato vse pirirajte s paličnim mešalnikom in pustite še 20 minut, da mešanica zmerno vre v odkriti posodi, ker mora iz nje izhlapeti odvečna voda. Če želite čimbolj gost kečap, podaljšajte čas kuhanja, a ne pretiravajte, ker bodo vitamini adijo.
Še vročo nadevajte v sterilne kozarčke ali stekleničke (pripravite si tako velikost kot jo boste naenkrat porabili, da vam potem kečap ne bo odprt ostajal in se pomikal v hladilniku) in takoj dobro zatesnite, ohlajajte pod odejo čez noč.
Tako pripravljeni kečap shranite v shrambo k ostalemu vlaganju.
Sama sem delala iz polovične mase in sem dobila malo manj kot 6 kozarčkov po 190 ml.
Prijetno opravilo, kar hitro narejeno in lepo diši v kuhinji.
Užitek je odpreti in uporabiti nekaj domačega, za pripravo različnih omak, dodati številnim jedem, kot omako ali prilogo ga pogosto postrežemo k hamburgerjem, picam, pomfriju, sendvičem, opečenim kruhkom.
Shranek se obdrži 9 do največ 12 mesecev, po tem času se bistveno zmanjša njegova kvaliteta.
Ambasadorka portala MojaLeta.si Jožica Ostrožnik zase pravi, da jo je 25 let dela z ljudmi izoblikovalo v močno osebnost. Velikokrat jo kdo vpraša ali sta kuha in peka njen poklic. Iskreno in iz srca se nasmeji, ker nista!
»Le mimo kuhinje sem šla, dišalo je, vstopila sem in ostala. Rada ustvarjam za domače, prijatelje, predvsem pa za svojo dušo. Vsi, ki me poznajo, vedo da recepta ne objavim, dokler ga ne preizkusijo moje roke. Svoje kuhanje sem pričela tako, da sem v plastično posodo nalila vode in jo postavila na vroč štedilnik. Moje prvo pecivo so bili janeževi upognjenci, za spremembo od moje kuharske spretnosti pa sem te naredila tako lepe kot še nobenih do danes. Z veseljem zaplešem v dobri družbi. Moja strast so gledališke deske. Čisto na tiho pa vam zaupam, da rada pogledam za dobrim moškim.«
V Jožičino kuhinjo lahko vstopite tukaj, njene recepte pa bomo redno objavljali tudi na portalu MojaLeta.si.