Sestavine za pustne krofe:
1 kg gladke moke (ter dodatna gladka moka za poznejše mesenje in valjanje)
polovica kocke kvasa
polovica vrečice pecilnega praška
120 g margarine/masla
5 jajc
3 dl mleka
3 dl Donata/mleka
80 g sladkorja
3 žlice ruma
1 vrečica vanilin sladkorja
pol žlice limoninega soka
pol žličke soli
In še:
cca. 1 l olja za cvrtje
marelična marmelada za nadev
sladkor v prahu za posip
Postopek za pripravo pustnih krofov:
Moko presejemo v posodo za testo in ob robu dodamo sladkor, vanilin sladkor in sol. V skodelici pripravimo kvas z žličko sladkorja in pol decilitra toplega mleka in Donata v razmerju 1:1 (lahko uporabimo tudi le mleko).
V kozici raztopimo maslo, dodamo mleko, Donat, limonin sok, rum in rumenjake. Rumenjake po želji že prej razžvrkljamo ali pa celotno tekočo zmes zmešamo z mešalnikom. Pri tekoči zmesi smo pozorni na dve stvari: da je mlačna, ko jo vlijemo na kvas in NE VROČA in, da limoninega soka ne vlijemo v vročo tekočino, da se npr. mleko ne bi skisalo!
Iz beljakov stepemo sneg.
V moko naredimo jamico, vanjo zamešamo pripravljeno kvasno zmes in postopoma vlivamo tekočo zmes, ki torej ne sme biti vroča. Mešamo z lopatko, ne pozabimo vmešati tudi snega iz beljakov. Iz tega dobimo kar malce preveč tekoče/rahlo testo, pustimo ga počivati, potresemo z moko in pokrijemo.
Pustimo vzhajati vsaj pol ure. Krofe pripravljajte, kadar imate dovolj časa, vmes lahko počnete še kaj drugega. Večkrat kot boste testo premesili, boljše bo! Vsakokrat, ko ga premesite, dodajte še malo moke, vendar nikoli preveč, pustite testo rahlo, a dovolj čvrsto, da ga boste na pomokani površini lahko razvaljali in izrezovali krofe!
Ko testo zadnjič vzhaja, ga zvrnite na pomokano tkanino, razvaljajte na cca. 2 cm debelo in izrezujte poljubno velike kroge z modelom za krofe ali obodom kozarca.
Izrezane kroge polagajte na pomaščen peki papir in jih pokrijte z enako pripravljenim papirjem, počez pa še kuhinjsko krpo.
Ko izrežete vse kroge, postavite ponev na ogenj.
Pomembno
Ponev segrejte na zelo nizki temperaturi, ko je ogreta, vlijte vanjo olje za cvrtje in ga dolgo počasi segrevajte, ne zvišujte temperature! Na moji steklokeramični plošči je to številka temperature 4, plošča pa ima enako površino, kot je dno ponve. Ko bo olje segreto (ogrevanje ponve in olja traja cca. do pol ure), položite vanj krofe in pecite počasi in dolgo do primerne obarvanosti (ponev lahko tokrat pokrijete s pokrovom), nato krofe obrnite in pecite enako še na drugi strani (tokrat ponve ne pokrivajte!).
Pečene krofe polagajte na prtič, da se odcedijo, čez nekaj minut jih napolnite z marelično marmelado ali drugimi polnili (če so veliki tudi na dveh konceh) in pred serviranjem ohlajene posujte še s sladkorjem v prahu. Najboljši so seveda ohlajeni sveži krofi!
Recept, opremljen s fotografijami postopka, boste našli tukaj.