Veganski lečin humus: sestavine:
1 pločevinka rjave ekološke leče (ali 250g suhe rdeče leče, ki jo skuhamo v 500ml vode ali po navodilih priloženih na embalaži, rdeče zato, ker je prej skuhana) – če vam leča ne odgovarja jo lahko zamenjate tudi z enako količino čičerike
2 velika stoka česna
1 žlica arašidovega masla (če so oreščki vprašljivi pa 1 žlico tahinija(sezamove paste))
10 ml limoninega sveže iztisnjenega soka (ali po okusu)
½ žličke mlete rdeče sladke paprike v prahu
¼ žličke mlete kumine v prahu
¼ žličke kurkume
mleti poper po okusu
sol po okusu
Sladokusci lahko dodajo še: ščep mletega cejlonskega cimeta v prahu
¼ žličke kajanskega popra v prahu(ali po okusu), še bolje svež čili
Če ste izbrali suho lečo, jo najprej skuhajte in ohladite. Nato v ponvi popečete oba neolupljena stoka česna, brez olja. Toliko, da zadiši in se na zunaj rahlo popeče. Nato ga olupite in ga skupaj z vsemi ostalimi sestavinami zmeljite v sesekljalniku. Če je namaz pregost mu po žličkah dodajte malo vode. Biti mora kremast in ravno prav gost. Predevajte ga v posodo in ga hladite vsaj pol ure preden ga boste postregli. Preden ga postrežete ga lahko okrasite s kajanskim poprom ali sesekljanim čilijem, lahko ga pokapljate tudi s hladno stiskanim olivnim oljem.
Presni avokadov namaz ali omaka: 1 avokado
1 česnov stok
sveže iztisnjen sok ½ limone
limonina lupinica ½ limone
1 majhna šalotka
sol po okusu
poper po okusu
nekaj sesekljanih listkov svežega peteršilja
Vse sestavine kremasto zmeljemo v sesekljalniku. Predevamo v posodo in hladimo vsaj pol ure. Okrasite s sveže narezanim peteršiljem ali sončničnimi semeni ali po želji.
Oba namaza se odlično podata k na palčke narezanemu svežemu korenju, bučkam, zeleni ali papriki. Lahko pa se ga namaže na domač kruh, ki bo sigurno dodal še več občutka domačnosti…ali pa ga kupimo pri kakšni od ženic na tržnici, ki so vanj vložile svoje znanje in trud. Dobro se podata tudi k raznim krekerjem ali koruznemu čipsu…kombinacij je toliko kot je okusov.
Stročnice vsebujejo veliko vlaknin, ki dobro vplivajo na naš srčno žilni sistem in prebavo, so odličen vir beljakovin in mineralov, prav tako vsebujejo tudi ogljikove hidrate, velika prednost pa je tudi, da imajo nizek glikemični indeks in nam dajo občutke sitosti.
Še to: sama posegam po ekoloških sestavinah ker se, ne samo po sami kvaliteti, razlikujejo tudi po intenzivnosti okusov.
Tina Teršek po izobrazbi ni slaščičarka, vendar jo je izdelava presnih sladic prevzela do te mere, da je hobi preusmerila v svoj poklic. Zelo jo zanima zdrava prehrana in zdrav način življenja, zato se je odločila, da bo svoje znanje delila. V svoje delo prenaša domišljijo in kreativnost, ki jo je vedno vodila in ji dajala navdih. Sladice nastajajo po trenutnem navdihu in so zato unikatne in narejene s posebnim občutkom.
Še več o njej, njenih sladicah boste našli tukaj.