V Sindikatu upokojencev Slovenije so ministrici, pristojni za delo in zdravje, Anjo Kopač Mrak in Milojko Kolar Celarc, v javnem pismu spomnili na pomanjkanje sredstev za zdravstveno nego v domovih za starejše. Sindikat deluje tudi na področju skrbi za starostnike, zato bi obenem želel biti vključen v razprave pri varuhu človekovih pravic.
Predsednica sindikata, ki deluje v okviru Zveze svobodnih sindikatov Slovenije, Frančiška Ćetković je v javnem pismu ministricama spomnila na opozorila Skupnosti socialnih zavodov, da bodo prisiljeni zaradi prenizkega dviga cen zdravstvenih storitev zopet podražiti oskrbnine stanovalcev domov. Na akutno problematiko financiranja zdravstvene nege so v sindikatu vlado opozorili že junija lani, a se ni zgodilo nič. Dobili niso niti odgovora, septembra in decembra lani pa so na probleme cen in pomanjkanje prostih mest opozorili tudi predsednika vlade Mira Cerarja, je zapisala Ćetkovićeva.
Ob tem je navedla, da sta se ministrici ukvarjali s pripravo zakona o dolgotrajni oskrbi in zavarovanju. "Ogorčeni pa smo, ker zaradi nesodelovanja in neusklajenosti odgovornih deležnikov starejši tega zakona in ureditve problematike še dolgo ne bomo deležni," je dodala.
Po njenih navedbah so namreč pričakovali, da bodo rešena vsaj pereča vprašanja bivanja v domovih, a se razmere samo slabšajo. "Žal je odgovornost za to porazdeljena: zakon o dolgotrajni oskrbi in zavarovanju je v pristojnosti ministrstva za zdravje, ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti pa je ustanovitelj domov za starejše. Mogoče je prav v tem ključni vzrok, da žgočih problemov ne rešuje nihče", je zapisala Ćetkovićeva.
V pismu varuhinji človekovih pravic Vlasti Nussdorfer pa je zapisala, da so iz medijev izvedeli, da je na srečanje povabila predstavnike nevladnih organizacij s področja dela in skrbi za starostnike. Ob tem je poudarila, da se tudi sami ukvarjajo z vprašanji socialnega položaja starejših, neusklajevanja pokojnin, revščine in problematike bivanja v domovih za starejše, zato bodo veseli, če bo varuhinja tudi njih vključevala v razprave o položaju starejših v družbi.
V pismu je omenila tudi težave nekaterih, ki stroškov bivanja v domovih ne zmorejo plačevati, zaradi česar nekateri domove tudi zapuščajo. Navedla pa je še, da pristojni odgovornost prelagajo drug na drugega in "tako nihče ne ukrepa in ne rešuje akutnih zadev".
Vir prispevka: ZDUS