Mnogo je takšnih, ki se trudijo shujšati, pa jim ne uspeva in krivijo prepočasni metabolizem. Strokovnjakinja za prehrano Samantha Kaseti je spregovorila o tem, ali lahko pospešimo naš metabolizem. Pojasnila je tri najpogostejše zmote o metabolizmu:
Ničesar ne moremo narediti, da bi pospešili metabolizem
Ne drži. Kako deluje naš metabolizem, je odvisno od naše genske zasnove in zdravstvenega stanja. Velik vpliv na metabolizem ima delovanje ščitnice. Če se prehranjujemo zdravo in se zadosti gibamo, je naš metabolizem hiter.
»Vadba je pomembna, z njo izgorevate do 30 odstotkov več kalorij, zelo pozitivno pa deluje tudi na metabolizem in ga pospešuje,« pojasnjuje Kasetijeva.
Prav tako lahko s pomočjo prehrane pospešimo metabolizem. Na jedilnik dodajte čim več svežih živil in čim manj predelane hrane. Slednja upočasnjuje metabolizem.
Vitki ljudje imajo hitrejši metabolizem od ljudi, ki se borijo z odvečnimi kilogrami
To je velika zmota, trdi nutricionistka. Metabolizem vključuje vse procese, ki se dogajajo v telesu in nas ohranjajo pri življenju (dihanje, spanje, bitje srca, itd), vključno s telesnimi funkcijami, ki nam omogočajo gibanje. To pomeni, da se pri ljudeh, ki imajo preveč kilogramov in ki se pričnejo gibati ter živeti bolj zdravo, metabolizem še pospešuje, saj odvečna masa nalaga našemu telesu dodatno moč in energijo.
»Če želite shujšati in se boste pričeli gibati in zdravo živeti, se bo vaš metabolizem pospešil. Če ne boste storili ničesar, se ne bo,« pojasnjuje Samantha.
Spanje ne vpliva na hitrost metabolizma
Ne drži. Zelo pomembno je, da imamo kvaliteten spanec, tudi ta pospešuje metabolizem. Že ena neprespana noč lahko naredi veliko škode v vašem telesu, povzroči neravnovesje hormonov in poveča apetit. Če pa več dni zapovrstjo ne spite dobro, lahko to znatno upočasni metabolizem.
»Zelo pomemben je spanec. Če tega ni, se pričnejo nabirati odvečni kilogrami, metabolizem se upočasni,« pojasnjuje Kasetijeva.
Vir prispevka: stil.kurir.rs