Olupki čebule in česna
Olupki rdeče čebule in česna so bogati s kvercetinom, to je rastlinski flavonid, ki je zelo močan antioksidant, deluje tudi protivnetno. Zato, nikar ne mečite več stran olupkov, dodajte jih, ko kuhate juhe, enolončnice, dodate jih lahko tudi v razne omake. Ko je jed kuhana, jih poberete ven in zavržete.
Olupki melone
Tudi v olupkih melone se skrivajo zdravilne snovi. Bogati so s citrulinom, to je aminokislina, ki pospešuje kroženje krvi, zdravi ožilje. Ko pripravljate melono, jo dobro operite, tudi olupke lahko zaužijete. Še najbolje bo, če jih dodate v sokovnik, skupaj s sredico in naredite sok, ali pa jih zamešate v sadno zelenjavne smutije. Nikar pa jih ne mečite proč, zelo so zdravi.
Listi brokolija
Tudi listi brokolija ne sodijo v smeti. Vsebujejo namreč karotenoide, to so močni rastlinski pigmenti, ki jih telo predeluje v vitamin A in so zelo velik borec proti rakavim obolenjem. Ko kuhate brokoli, zraven kuhajte tudi njegove liste. Dodajte jih v juhe, enolončnice.
Listi zelene
Listi zelene imajo kar petkrat več hranilnih snovi, kakor njeni stebli. Vsebujejo magnezij, kalcij, vitamin C, močne antioksidante, ki preprečujejo nastanek rakavih obolenj, srčne bolezni in upočasnjujejo proces staranja. Zato jih uporabljajte v juhah, v solatah, v omakah.
Stebla blitve
Tudi stebla blitve so zdravilna, polna so antioksidantov. Kuhate jih lahko na podoben način kakor šparglje, kuhane lahko dodate v juhe, pretlačite skupaj s krompirjem in podobno.
Stebla in listi cvetače
Tudi stebla in listi cvetače so zelo zdravilni. Vsebujejo zelo veliko vlaknin. Kuhate jih lahko v juhah, enolončnicah, iz njih lahko naredite zelenjavni pire in podobno.
Olupki kivija
Tudi olupki kivija vsebujejo zelo veliko antioksidantov. Če pripravljate iz kivija sok, ga samo operite in dodajte v sokovnik skupaj z olupkom.