Delovna skupina, ki je po predstavitvi bele knjige o pokojninah lani spomladi začela pripravljati izhodišča za nove spremembe na pokojninskem področju, je končala delo. Izhodišča, ki jih predlaga, bo v petek obravnaval Ekonomsko-socialni svet, poročajo slovenski mediji.
Predlog je tudi, da bi dvignili dejansko upokojitveno starost in podaljševali delovno aktivnost. Poleg tega pa spodbujali tudi zaposlovanje mlajših.
Vpeljali bi spodbude za zavarovance in delodajalce
Predlagano je, da bi različne dobe po veljavni zakonodaji, ki jih zavarovanec prebije v zavarovanju, poenotili v enotni termin zavarovalna doba. Pričakovane pravice iz posameznih dob bi pri tem ohranili.
Bolj pregledna odmera dohodnine
Predlog je tudi, da bi bil način odmere pokojnine, ki izhaja iz načela enake obravnave žensk in moških, bolj pregleden. Način odmere pa naj nudi socialno varstvo najbolj ranljivim skupinam zavarovancev in upošteva morebitne posebnosti zaradi osebnih okoliščin zavarovancev.
Usklajevanje pokojnin
Pokojnine naj bi usklajevali po vnaprej določenem sistemu: formula naj bi upoštevala tako rast plač kot cen življenjskih potrebščin.
Predlagana je polna uveljavitev načela vsako delo šteje. V skladu z njim se prispevki plačujejo od vsake oblike dela, a iz tega sledijo tudi pravice.
Pri dodatnem pokojninskem zavarovanju naj se po predlogu uredijo nekatera vprašanja, zlasti glede višine prejemkov v času upokojitve, vendar pa ne na račun zmanjševanja pomena prvega stebra, torej obveznega pokojninskega zavarovanja. Participacija v dodatnem pokojninskem zavarovanju in opredelitev vloge tega zavarovanja morata temeljiti na socialnem dialogu. Hkrati morajo biti zagotovljene ustrezne spodbude države za financiranje te oblike zavarovanja.
Na področju invalidskega zavarovanja mora poklicna rehabilitacija po predlogu postati temeljna pravica iz invalidskega zavarovanja, pri tem pa je treba vzporedno prilagajati tudi sisteme zdravstvenega zavarovanja, varnosti in zdravja pri delu ter drugih sistemov, še pišejo slovenski mediji.