Nihče ni ves čas srečen. Tako sreča in zadovoljstvo, kot tudi nezadovoljstvo in občutek, da smo srečni, so del življenja. Vendar pa študije kažejo, da sta občutek sreče in nesreče, kljub temu povezana tudi s starostjo. Strokovnjaki celo pravijo, da obstaja natančna starost, ko se počutimo najbolj nesrečni. Ugotovili so jo z novejšo raziskavo, ki je bila sicer objavljena v znanstveni publikaciji Management in organizacijsko vedenje.
PREBERITE TUDI: Intervju: "Vse to zmanjšuje energijo, povečuje občutke žalosti in vpliva na razpoloženje posameznika"
Spletni vir piše o študiji, v kateri so analiziral podatke več kot 14 milijonov udeležencev iz več kot 40 različnih držav. Udeleženci so odgovarjali na vprašanja v zvezi z naslednjimi tematskimi skupinami, povezanimi z občutkom, da imamo nesrečo:
- Duševno zdravje: ta kategorija je vključevala vprašanja o "slabih" dnevih (slabo počutje, depresivno počutje, zaskrbljenost, žalost, stres, razdražljivost, panika, tesnoba, potrtost...).
- Socialne interakcije in občutki: ta kategorija je vključevala vprašanja o občutku izločenosti iz družbe, nesposobnosti premagovati težave, izgubi zaupanja vase, razmišljanju o sebi kot o ničvredni osebi, občutku neuspeha, osamljenosti in napetosti.
- Fizično dobro počutje: ta kategorija je vključevala vprašanja o doživljanju bolečine in nezmožnosti kvalitetnega spanca.
- Družbena blaginja: ta kategorija je bila osredotočena na razmere v državi.
Rezultati so bili precej jasni
Po Evropi in ZDA je občutek nesreče in nezadovoljstva dosegel vrhunec v poznih štiridesetih letih, natančneje pri 49. letih. Občutek nesreče je skozi celotno življenjsko obdobje naraščal z leti.
Majhni otroci začnejo s precej nizko stopnjo nezadovoljstva. Le-to pa se povečuje do starosti 49 let. Kasneje se občutek nesreče spet zmanjša in starejši odrasli so v povprečju manj nesrečni kot ljudje okoli 49. leta starosti.
Rezultati študije podpirajo obstoj »krize srednjih let«. Nasprotno, pa ni bilo znanstvene povezave za obstoj »krize četrtine življenja«.
PREBERITE TUDI: 5 nasvetov, kako si pomagati pri anksioznosti (na naraven način)