Če imate svojo zelenjavo in če vam je tudi letos njiva bogato obrodila, si pripravite nekaj ozimnice. Ta bo v zimskih mesecih še posebej teknila. Če nimate svoje zelenjave, pa jo lahko ugodno kupite pri lokalnemu kmetu ali na tržnici.
Najbolj zdrav način priprave ozimnice je brez dodatnih škodljivih konzervansov, zelenjavo čim manj toplotno obdelujte, da ohranite vitamine in minerale.
Uporabite naravne konzervanse, kot so sol, sladkor in kis za vlaganje, ki poskrbijo, da zelenjava po fermentaciji ohrani okus in teksturo. Na tak način lahko zelenjavo vložite in pustite na temnem in hladnem leto dni.
Peteršilj in česen
Iz peteršilja in česna lahko pripravite odlično začimbo, ki jo boste uporabljali za izboljšanje okusa vsem vrstam juh, omak, pa tudi pečenemu mesu. Če boste naredili to odlično začimbo, skoraj ne boste potrebovali drugih. Če je le mogoče, uporabite domači česen in peteršilj.
Potrebujete kilogram česna, pol kilograma peteršilja in kilogram soli. Recept lahko tudi prepolovite.
Česen in peteršilj drobno sesekljajte v mešalniku in dajte v večjo skledo. Nato dodajte še sol in dobro premešajte. Mešanico nadevajte v manjše steklene kozarčke in jih dobro zaprite. Hranite na hladnem in temnem. Že po tednu dni lahko pričnete uporabljati. A pazite, ker začimba vsebuje veliko soli, hrane skoraj da ni potrebno več dosoljevati.
Vložena zelenjava v slanici
Odlična je tudi vložena zelenjava v slanici. Recept so poznale že naše babice. Zelenjava v slanici ohrani teksturo in sveži okus. Odlično se bo prilegla kot nadomestek sveže solate ali zelenjave sredi zime.
Potrebujete svežo in zdravo zelenjavo. Recept je za deset kilogramov zelenjave. Za vlaganje je primerna paprika, glave zelja, narezane na manjše dele, cvetača, kumare, korenje, bučke, česen.
Za deset kilogramov zelenjave potrebujete osem litrov vode, pol kilograma soli, vrečko celega popra, en zavitek vinobrana (tega dobite v lekarni), nekaj listov lovorja.
Vodo in začimbe zavrete in nato ohladite. Zelenjavo operete, malce posolite in naložite v plastično posodo, ki ima pokrov. Nato prelijete s slano vodo, dobro obtežite, da se ne dviguje. Že po tednu dni je zelenjava primerna za uporabo. Na tak način pa na hladnem obstane celo zimo.
Zelenjava v steklenih kozarcih
Zelenjavo pa lahko narežete na bolj drobno in vložite tudi v steklene kozarce.
Primerna zelenjava je: kumarice, zeleni paradižnik, korenje, cvetača, koleraba, rdeča čebula, česen, redkvice, paprika, zelje.
Potrebujete še: sol, sladkor, poper v zrnju, lovor, kis za vlaganje.
Vso zelenjavo, ki jo boste vložili, dobro operite in narežite, nato pa do suhega osušite. Na gosto jo nadevajte v kozarce, nato a čez nalijte mešanico iz skodelice kisa, majhne žličke soli, majhne žličke sladkorja, nekaj zrn popra in lovorov list. Nato do vrha nalijte še vodo, da bo zelenjava popolnoma prekrita. Kozarce dobro zaprite in položite v večji lonec, do pokrovčka natočite vode in dajte na štedilnik. Ko voda v loncu zavre, zmanjšajte temperaturo in kuhajte še deset minut, da rahlo vre.nato kozarce položite na ravno površino s pokrovčkom navzdol, dobro jih zavijte v brisačo ali odejo in pustite čez noč, da se počasi ohladijo.