Predelani ogljikovi hidrati
Med predelane (nezdrave) ogljikove hidrate sodijo visoko predelana živila (npr. bela moka in živila iz bele moke) in sladkorji. Običajno imajo visok glikemični indeks (GI). Njihovo uživanje pa lahko povzroči prekomeren dvig sladkorja v krvi.
Spletni vir Healthline.com pojasnjuje, da živila z visokim GI lahko poslabšajo delovanje možganov. Opisujejo podatke iz študije, s katero so ugotovili, da je že en sam obrok hrane z živili z visokim GI poslabšal spomin pri otrocih in odraslih. Navajajo tudi izsledke iz druge študije, v kateri so po drobnogled vzeli študente. Pri tistih, ki so jedli več mastne in sladke hrane so ugotovili, da imajo slabši spomin. Takšna hrana naj bi povzročala tiha vnetja v možganih. Tiha vnetja v možganih, pa naj bi povečevala tudi tveganje za razvoj Alzheimerjeve bolezni in demence.
PREBERITE TUDI: Kaj storiti, ko vas zagrabi močna lakota - teža pa raste?
Tako spletni vir navaja še eno študijo, s katero so preučevali starejše ljudi, njihovo prehrano in vpliv le-te na možgane. Pozornost raziskovalcev je bila usmerjena predvsem na starejše, ki so zaužili več kot 58% dnevnih kalorij v obliki ogljikovih hidratov. Zaključek študije je pokazal, da so imeli skoraj dvakrat večje tveganje za milejšo demenco in celo povečano tveganje za razvoj duševnih težav.
Zdrav nadomestek so lahko zdravi ogljikovi hidrati z nižjim GI: zelenjava, sadje, stročnice in cela zrna.
Transmaščobe
So vrsta maščobnih kislin, ki lahko izjemno škodljivo vplivajo na zdravje možganov. Najbolj problematične so industrijsko proizvedene transmaščobe. Poznamo jih tudi pod imenom hidrogenirana rastlinska olja. Najdemo jih lahko v masti, margarini, različnih glazurah, prigrizkih, tortah, piškotih, rogljičkih itn. Spletni vir Healthline.com opisuje, da tudi transmaščobe povečujejo tveganje za razvoj Alzheimerjeve bolezni. Vplivajo lahko tudi na upad kognitivnih sposobnosti.
Transmaščobe so sicer prisotne tudi v mlečnih izdelkih in mesu, zato jih je potrebno uživati v zmernih količinah.
Na drugi strani pa živila, ki so bogata z omega-3 maščobnimi kislinami pozitivno vplivajo na možgane. Omega-3 maščobe vsebujejo živila, npr. nekatere ribe, chia semena, lanena semena in orehi.
PREBERITE TUDI: KOPRIVA - kraljica divjih zdravilnih rastlin (vse o učinkih in uporabi)
Sladkane pijače
Gazirane pijače, energijski napitki, sladkani sadni sokovi itn. - izogibajte se jim, če svoje možgane želite ohraniti zdrave. Vir navaja, da so povezane s tveganjem za nastanek demence, Alzheimerjeve, poleg tega prekomerno pitje sladkanih pijač poveča tudi tveganje za sladkorno bolezen in srčne bolezni. Negativno naj bi vplivale tudi na kognitivne sposobnosti. Prav tako so lahko razlog za pridobivanje kilogramov in težave s presnovo.
Bolj zdrave alternative so voda, nesladkani čaji, zelenjavni sokovi itn.
Članek je informativne narave. V primeru zdravstvenih težav se morate nujno posvetovati s strokovnjakom.
VIR: https://www.healthline.com/