Vitamin C je eno od najbolj znanih naravnih zdravil, ki je, kot kažejo študije, učinkovit tudi pri zdravljenju raka. Ne samo, da ubija tumorske celice - bolniki, ki ga prejemajo, laže prenašajo kemoterapijo in imajo manj stranskih učinkov. Se torej nad raka lahko »spravimo« kar sami z limonami in pomarančami? Ni tako preprosto. Pri zdravljenju so učinkoviti veliki odmerki, ki jih zdravniki injicirajo intravenozno (torej v žilo).
Študijo o učinkovitosti vitamina C kot zdravila za raka so izvedli na 27 bolnicah z napredovalim rakom jajčnikov. Vsem so odkrili bolezen šele, ko je ta že bila v stadijih tri ali štiri. Vse bolnice so zdravili s kemoterapijo (paclitaxel ali carboplatin), pri polovici bolnic pa so kemoterapiji dodali še visoke odmerke vitamina C. Tumorji pri tistih, ki so prejemale vitamin C, so se zmanjšali, bolnice pa so kemoterapijo tudi laže prenašale. Visoki odmerki vitamina C niso bili toksični za zdrave celice in niso povzročili neželenih sprememb v ledvicah, jetrih in vranici.
PREBERITE TUDI: Raziskali smo: ali vitamin C res preprečuje prehlad? In kako vitamin C deluje na rakave celice? »
Poskusi na tumorskih modelih in na rakavih celicah pri laboratorijskih živalih so pokazali, da vitamin C povzroči nastajanje vodikovega peroksida v medceličnem prostoru, ki poškoduje DNK rakavih celic ter zavre njihovo rast. Opazili smo tudi, da je vitamin C izboljšal učinek kemoterapije ,« je povedala ena od avtoric raziskave
dr. Jeanne Drisko iz Univerze Kansas.
Ideja o zdravljenju raka z visokimi odmerki vitamina C sicer ni nova. Predlagal jo je že Nobelov nagrajenec
Pauling v petdesetih letih prejšnjega stoletja. Zaradi vloge, ki jo ima vitamina C pri tvorbi in zaščiti kolagena, so znanstveniki domnevali, da preprečuje nastanek metastaz in varuje zdravo tkivo. (McCormick, 1959; Cameron et al., 1979). Ker imajo rakavi bolniki pogosto pomanjkanje vitamina C, njegovo dodajanje okrepi imunski sitem ter izboljša zdravje in počutje bolnikov (Hoffman, 1985; Riordan et al., 2005, Henson et al., 1991). Metoda je bila varna, brez stranskih učinkov, poročila pa so dokazovala njeno učinkovitost, če so bolniki vitamin C prejemali intravenozno. Ko pa sta dve študiji pokazali, da oralno jemanje vitamina C (skozi usta) pri zdravljenju raka ni učinkovito, je uradna onkologija tovrstno zdravljenje opustila. V poznih sedemdesetih je zdravljenje raka s pomočjo vitamina C tako izginilo iz bolnišnic, vendar se je obdržalo kot komplementarna metoda zdravljenja.
»
Zdaj bolje razumemo delovanje vitamina C na rakave celice, imamo jasen varnostni profil ter biološko in klinično verodostojne rezultate, na podlagi katerih lahko nadaljujejo z delom. Celostno gledano naši podatki zagotavljajo močne dokaze za začetek velikih kliničnih študij, s katerimi bomo dokončno preučili koristi dodajanja vitamina C pri zdravljenju rakavih obolenj,« je za konec povedala dr. Jeanne Drisko.
Viri: