Kakšno olajšanje je nemalokrat prihod v prijetno, s klimo ohlajen prostor. Ali pa se sleči na toplem sončku ob rahlem vetrčku. Pa tudi pozimi nam je časih odveč obleči toplo spodnje perilo.
Seveda, če je možno, je najbolje spremeniti slabe navade ali okolico, vedno pa so nam v pomoč lahko tudi rastline, ki jih nemalokrat srečamo že pred domačim pragom.
Kar prinese mraz, naj vzame toplota
Ob vnetjih ledvic in mehurja velja upoštevati staro osnovno pravilo »Kar prinese mraz, naj vzame toplota«. Zato si le privoščimo vroče zeliščne obkladke ali sedeče kopeli.
Obkladke pripravimo tako, da čisto bombažno krpo namočimo v vroč čaj, malo ožamemo in položimo na predel ledvic. Krpo ovijemo še z volneno odejo ali šalom, lahko dodamo tudi kakšen grelni element, kot na primer termofor, pa tudi segreta strešna opeka, bo odlično opravila svoje delo. Ko se obkladek ohladi, ga odstranimo in pazimo, da se ne izpostavimo hladu.
Od zelišč so za vroče obkladke najbolj primerni kamilica, oves, njivska preslica ter seneni drobir. Lahko uporabimo eno zelišče ali pa jih poljubno mešamo med seboj.
Kako pripraviti vročo sedečo kopel?
Če se lahko malce bolj posvetimo okrevanju telesa, se ob vnetju ledvic priporoča tudi vroča sedeča kopel. Pripravimo jo iz istih zelišč, kot za pripravo obkladkov, le da v tem primeru skuhamo nekje liter in pol močnega čaja, ki ga prilijemo kopalni vodi. Voda naj bo precej vroča – od 39 do 42 stopinj Celzija.
Počasi potopimo v vodo zadnjico in telo do popka in stegen. V vodi vztrajajmo največ 15 minut, potem pa se le hitro odenimo in si privoščimo vsaj polurni počitek v topli postelji.
Čaji in tinkture ob vnetju ledvic
Ob vnetju ledvic si lahko pomagamo tudi s čaji ali tinkturami. Zelo dobro spodbuja delovanje ledvic, sprošča krče in deluje protivnetno zlata rozga (Solidago virgaurea). Gre za rumeno cvetoče zelišče, ki v zgodnjem jesenskem času cveti po gozdnih obronkih in jasah.
Zlati rozgi lahko dodamo tudi mlade brezove liste, koprivo ali njivsko preslico, lahko tudi koruzne laske, korenine gladeža ali baziliko. Vse te rastline spodbujajo odvajanje vode in so še posebej priporočljivi takrat, ko iz telesa s težavo spravimo nekaj kapljic urina. Vendar ob njih ne pozabite spiti tudi večjih količin vode. Spijete pa lahko tudi do liter in pol blagega čaja iz omenjenih rastlin.
PREBERITE TUDi: Akne na obrazu lahko razkrivajo skrite bolezni organov! Še eno zelišče je vsekakor potrebno omeniti ob vnetjih sečnih poti, to je vednozeleni gornik, znan kot ursi čaj. Ta močno dezinficira seč, a vsebuje veliko čreslovin, ki lahko dražijo želodec. Če vam povzroča težave, ga lahko nadomestite z listi brusnice, ki so prav tako učinkoviti, le morda malo manj znani. Vsekakor gornika ne pijte dlje kot tri tedne.
Kadar nastopi težava, nam narava ponuja marsikaj. Ne pozabimo pa, da so zelišča najbolj učinkovita takrat, kadar so pripravljena z veliko ljubezni, skrbnosti in topline.
Še več o zeliščih boste našli tukaj.