Kakšno življenje si v starejših letih izberemo je filozofsko vprašanje in je odvisno od našega pogleda na smisel življenja, na smisel našega bivanja.
Nekateri želijo svetu še kaj dati, morda tudi zaslužiti, želijo deliti svoje znanje in izkušnje. Sedaj ni nič nenavadnega videti starejše, upokojene ljudi, ki delajo v trgovini, v raznih storitvenih dejavnostih ipd. Veliko starejših je tudi novopečenih podjetnikov ali pa nadaljujejo s svojo dejavnostjo tudi v času upokojitve. Drugi zopet želijo predvsem doživeti svet okoli sebe z različnimi aktivnostmi v naravi, potovanji ipd. Tretji, predvsem so to ženske, pa svoje poslanstvo v zrelih letih najdejo v skrbi za svoje domače, morda ostarele starše. Ne glede na to kaj si izberemo, je nujno, da premagamo in prestopimo cono udobja domačega naslonjača in se podamo v svet, med ljudi.
PREBERITE TUDI: "Največ zdravstvenih tegob zadene tiste, ki vstopijo v čas upokojitve nepripravljeni"
Osamljenost ni povezana z denarjem.
Tudi bogati ljudje so zelo osamljeni. Osamljenost ni povezana s tem, kje živimo, ker so tudi ljudje na podeželju in v manjših mestih zelo osamljeni. Ni povezana z izobrazbo, čeprav se menda manj izobraženi upokojenci bolje znajdejo. Osamljenost se premaga s premagovanjem svojega konformizma in tehtnega pogovora s samim seboj. Sedaj se pa že toliko poznate, da veste, kaj vas osrečuje, zato kar v akcijo. Domov ne pride nihče. Potrebno je vstati iz kavča in oditi v svet, med ljudi, ki imajo podobne interese. V današnji dobi interneta in dostopnosti do informacij, to ne bi smel biti problem.
Osamljenost v starejših letih je torej stvar tehtnega premisleka in pogovora s samim seboj o tem, kakšno življenje pravzaprav želite živeti in kaj vas osrečuje.
Vesna Cetinski, iz knjige »Upokojitev, ni problema!«
PREBERITE TUDI: Na koga računate, ko se boste postarali? Na državo, socialo, otroke...?