Kot poročajo te dni slovenski mediji, je 47 domov za starejše z januarjem podražilo osnovno oskrbo. Kot so povedali na ministrstvu za delo za STA je od skupno 51 predlogov za uskladitev oskrbnin v domovih za starejše, bilo 47 predlogov pripravljenih skladno z navodili in so zato predlagane cene veljavne. Pri štirih pa še čakajo na ustrezno dokumentacijo, preden bodo izdali negativno soglasje, so še pojasnili.
Dvig cene v povprečju znaša 0,9 odstotka
Pri tistih, ki so se odločili za izredno uskladitev od 1. januarja, se dvig cene za osnovno oskrbo po navajanju ministrstva giblje od 0,5 do 1,6 odstotka, v povprečju pa znaša 0,9 odstotka. Povprečna cena za osnovno oskrbo se je tako povišala v razponu od 15 do 25 centov dnevno.
Spomnili so na pravilnik o metodologiji za oblikovanje cen storitev institucionalnega varstva starejših, ki določa, da se cene usklajujejo enkrat letno 1. marca glede na letne rasti elementov cen, denimo plač, ki jih najkasneje do 15. februarja v letu objavi minister, pristojen za socialno varstvo.
Če pa se stroški dela spremenijo za več kot 1,5 odstotka po zadnji uskladitvi, lahko izvajalec cene uskladi.
Na tej podlagi so imeli domovi 1. januarja možnost za dodatno uskladitev. Ministrstvo jim je priporočilo, da naj se cene s 1. januarjem povišajo le, če prihodki storitev institucionalnega varstva zaradi dviga stroškov dela ne omogočajo pokritja odhodkov. Dvig cen zaradi višje minimalne plače naj ne preseže 1,5 odstotka, so priporočili.
Marca predvidoma cene višje za dva odstotka
Ob redni letni uskladitvi 1. marca se bodo na podlagi ocene ministrstva cene institucionalnega varstva starejših povečale v povprečju za dva odstotka glede na cene v letu 2019. Tisti, ki so ceno usklajevali že januarja, jo bodo marca lahko povečali za približno odstotek, ostali pa za dva odstotka, še pišejo slovenski mediji.