Zdravilne moči cimeta so poznane že skoraj pet tisoč let, zaradi česar je cimet eno najstarejših naravnih zdravil na svetu.
In čeprav ga danes povezujemo le z jabolčnimi sladicami, božičem in kuhanim vinom, je bil cimet nekaj tisočletij nazaj rezerviran le za bogove in obredne rituale. S cimetom so mazilili kralje, faraone in najvišje svečenike, zato navadni smrtniki v tistem času niso niti pomislili, da bi ga uživali.
Množicam je postal dostopen šele v 18. stoletju in zdi se, kot da smo danes pozabili na njegove številne zdravilne lastnosti, ki nam pridejo še kako zelo prav tudi v trenutnih razmerah.
Razkužuje in čisti sinuse
Olje skorje cejlonskega cimeta je v aromaterapiji znano kot najmočnejše antibakterijsko učinkujoče olje, zato je enako učinkovit kot kemični konzervansi.
Ker je tudi močan čistilec, se v naravnem zdravilstvu uspešno uporablja pri vnetju sinusov, otečeni nosni sluznici in nosnih polipih.
Če vas pestijo sinusni glavoboli, ajurveda priporoča sledečo rešitev: zmešajte pol žličke cimeta (naj bo vsaj ekološki, če že ne cejlonski) s toliko vode, da dobite gosto pasto, ki jo nanesite na boleč predel. Pri tem pazite, da pasta ne pride v oči, prav tako pa se ne ustrašite, če bo koža, kjer boste namazali pasto, pordela in vas začela peči. Poskusite vzdržati nekaj minut, potem pa pasto dobro in previdno izperite.
PREBERITE TUDI: 3 super živila, ki pomagajo pri hujšanju in veljajo za ekspresne toplice maščob
Umirja prebavo in deluje protiglivično
Eterično olje v cimetovi skorji spodbuja ustvarjanje želodčnih sokov in stimulira celoten prebavni trakt, zato je cimet odličen v boju proti slabosti, bruhanju, driski, vetrovom in črevesnim krčem.
Cimet se lahko pohvali tudi kot močan antimikotik (protiglivično delovanje), zato je odličen pomočnik pri preveč razširjeni kandidi, ob redni uporabi pa prav tako uspešno preganja parazite in druge patogene mikroorganizme v črevesju. Tudi viruse in bakterije!
Uravnava krvni sladkor in zmanjša tveganje za bolezni srca
Številne zdravilne lastnosti cimeta je dokazala tudi znanost, med katerimi je tudi njegov pozitiven vpliv na diabetes. Znanstveniki so namreč dokazali, da cimet vsebuje snov MHCP, ki izboljša odziv diabetičnih maščobnih celic na inzulin oziroma povedano po domače: cimet omogoča telesu, da pravilno ureja raven sladkorja v krvi, tudi takrat, ko trebušna slinavka ni zmožna izločiti dovolj inzulina.
Dober pomočnik je tudi pri ljudeh s preveliko težo, saj cinamaldehid, ki ga cimet vsebuje, preprečuje strjevanje trombocitov ter tako uspešno preprečuje kapi in srčne napade oziroma tveganje za bolezni srca; tako pri pretežkih ljudeh kot tistih z zdravo telesno težo.
Prinaša toploto in spodbuja imunski sistem
Cimet ni brez razloga povezan z mrzlimi zimskimi dnevi, saj kot topla začimba greje telo. Ker poživlja periferni krvni obtok, je odlična rešitev za vse, ki imate težave z mrzlimi nogami in rokami ali prenizko povprečno telesno temperaturo.
Odličen pomočnik je tudi pri prehladih in šibkem imunskem sistemu, saj s svojim grelnim učinkom telo na naraven način prestavi »v višjo prestavo«.
Zdravilci ga uporabljajo tudi v boju proti revmi, artritisu in depresiji, saj njegova toplota in svetloba, ki ju cimet vsebuje obilo, odlično pripomoreta k zdravljenju teh bolezni.
PREBERITE TUDI: 100% naravna zeliščna zdravila za bolj zdrava pljuča
Pomembna razlika: cejlonski vs. kitajski cimet
Cimet (v prahu ali skorji), ki ga najdemo na trgovskih policah, je lahko cejlonski cimet (Cinnamomum verum) ali kitajski oziroma cimet cassia (Cinnamomum cassia), med katerima je občutna in pomembna razlika.
Cejlonski cimet je namreč veliko bolj aromatičen, toplega in prijetnega okusa, saj kitajski cimet izdelujejo iz skorje popolnoma drugega drevesa, ki ima veliko bolj grobo, debelejšo in trdo skorjo. Zato so tudi palčke kitajskega cimeta veliko temnejše in debelejše ter cenejše za proizvodnjo, kar je razlog, da na prodajnih policah prevladuje cimet cassia.
Če torej želite »pravi« cimet, najprej izberite cimet ekološkega izvora, potem pa preverite, ali gre za cejlonski cimet!
Je cimet oziroma kumarin v cimetu res nevaren?
Če se bojite »nevarnega« kumarina v cimetu, naj vas potolažimo, da uradne inštitucije in dokumenti svarijo le o mejnih dovoljenih odmerkih evgenola (do 2,5 mg na kg telesne teže) in cinamaldehida (700 µg na kg telesne teže), ki veljajo le za cimetovo olje, ne pa tudi za cimetovo skorjo.
Poleg tega ne pozabite, da je v naravi veliko snovi, ki so v izolirani obliki pokazale zelo škodljive učinke, medtem ko v integralnem živilu ne povzročajo nobenih težav. Na primer: izolirani beta karoten je škodljiv, medtem ko je korenček, ki vsebuje celoten spekter beta karotenov, blagodejen za zdravje.
In, ali ste vedeli, da kumarin najdemo tudi v kamilicah, ki bi jim težko očitali, da so nevarne za ledvice in jetra, kot to velja za izoliran kumarin? Morda pa se je farmacija ustrašila začimbe, ki je bila zaradi svojega širokega spektra delovanja nekoč rezervirana samo za bogove, v prvem stoletju našega štetja pa je 350 gramov te začimbe stalo petnajstkrat več kot srebro.
PREBERITE TUDI: Sklenite premirje z glivico kandido
Če že ne gre za strah, pa farmacevtska podjetja cimetu zagotovo zavidajo to, da zmore hkrati delovati protivnetno, antibiotično, antimikotično in antiseptično, če omenimo le nekaj njegovih učinkov. Takšno farmacevtsko zdravilo bi namreč zagotovo uspeli dobro prodati, medtem ko nam ga narava ponuja brezplačno.