Dela, ki ne spadajo pod osebno dopolnilno delo ...

Moje finance > Denar | piše: Uredništvo | 26.1.2015
Zakon o preprečevanju dela in zaposlovanja na črno določa delo, ki sodi med osebno dopolnilno delo in ga kot takega lahko opravljate tudi v upokojitvi. Kaj pa dela, ki ne spadajo pod osebno dopolnilno delo?
Po novi zakonodaji nekatere dejavnosti ne spadajo več med ODD. (foto: FreeDigitalPhotos.net)
Po novi zakonodaji nekatere dejavnosti ne spadajo več med ODD. (foto: FreeDigitalPhotos.net)
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
Na naš elektronski naslov smo prejeli vprašanje bralke, ki sprašuje takole:

Imam vprašanje v zvezi z dopolnilnim delom.
Imam zasebno muzejsko zbirko, ki je odprta za obiskovalce z vodenim ogledom in vstopnino. Zbirka je tehnični spomenik - vpisan v državni register.
Dejavnost sem do sedaj (10 let) opravljala kot Osebno dopolnilno delo - Lokalno vodenje. Letni prihodek znaša cca 1.200 eur letno. Ker v novi klasifikaciji Dopolnilnega dela ni več lokalnega vodenja, ne morem več opravljati dejavnosti. Prosim, da mi svetujete, kako naj po novi zakonodaji nadaljujem z dejavnostjo.

Kaj torej storiti, če delo, ki ga opravljate, po novem ne spada več med osebno dopolnilno delo?

Odgovor smo poiskali na Ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti:
Zakon o preprečevanju dela in zaposlovanja na črno (ZPDZC-1) in Pravilnik o osebnem dopolnilnem delu (pravilnik) delita dela, ki se lahko opravljajo kot osebno dopolnilno delo (ODD), na dve osnovni skupini (odvisno od vrste dela in od tega, kdo ima obveznost nakupa vrednotnice), pravilnik pa v okviru teh dveh skupin natančno določa vrste del, ki se znotraj posamezne skupine lahko opravljajo kot ODD. V prvo skupino, v okviru katere ima obveznost nakupa vrednotnic naročnik storitve in se dela ne smejo opravljati za pravno osebo, tuj pravni subjekt ali samozaposleno osebo, sodijo tista dela, kadar posameznik sam opravlja dela pomoči v gospodinjstvu, njim podobna dela ali opravlja druga manjša dela, pod pogojem, da posebni predpisi ne določajo drugače. Ta dela so našteta v prilogi 1 pravilnika pod točko A. V drugo skupino, v okviru katere ima obveznost nakupa vrednotnic izvajalec storitve in se dela lahko opravljajo tudi za pravno osebo, tuj pravni subjekt ali samozaposleno osebo, pa sodijo dela, kadar posameznik sam izdeluje izdelke domače in umetnostne obrti v skladu z zakonom, ki ureja obrtno dejavnost, druge izdelke, ki se izdelujejo na domu pretežno ročno ali po pretežno tradicionalnih postopkih, in jih prodaja ali kadar nabira in prodaja gozdne sadeže in zelišča. Ta dela so našteta v prilogi 1 pravilnika pod točko B.

V skladu z ZPDZC-1 bi torej občasno lokalno vodenje skupin in posameznikov ter prevozi na tradicionalen način lahko sodila le v prvo skupino v okvir "drugih manjših del". Glede na to, da je bil dogovor med socialnimi partnerji ob usklajevanju zakona, da se ta dela lahko opravljajo le za fizične osebe, občasno lokalno vodenje skupin in posameznikov ter prevozi na tradicionalen način pa so se v pretežnem delu opravljali za pravne osebe, ta vrsta dela na seznam del, ki se lahko opravljajo kot ODD, ni bila vključena.

Ob tem pojasnjujemo, da pravilnik določa prehodno obdobje za osebe, ki že imajo priglašeno osebno dopolnilno delo, in sicer je v 9. členu določeno, da osebe, ki so imele na dan uveljavitve pravilnika priglašeno osebno dopolnilno delo na podlagi Zakona o preprečevanju dela in zaposlovanja na črno in Pravilnika o delih, ki se štejejo za osebno dopolnilno delo, ter o postopku priglasitve teh del in ki se morajo na podlagi ZPDZC-1 ponovno priglasiti za opravljanje osebnega dopolnilnega dela v šestih mesecih od dneva uveljavitve pravilnika, lahko v tem času opravljajo osebno dopolnilno delo pod pogoji in na način, ki so se uporabljali do 31. decembra 2014. Te osebe bodo torej lahko ODD opravljale še največ do 30. junija 2015 pod pogoji in na način, kot so ga opravljale do 31. decembra 2014.

To pomeni, da osebam, ki so imele priglašeno ODD na dan 31. decembra 2014, še največ šest mesecev med drugim ni potrebno pridobiti vrednotnic, lahko delajo za pravne osebe in opravljajo vrste del na podlagi seznama v prej veljavnem Pravilniku o delih, ki se štejejo za osebno dopolnilno delo, ter o postopku priglasitve teh del. Dokler ti posamezniki ne priglasijo ODD v skladu z ZPDZC-1 in pravilnikom, zanje velja limit prihodkov in roki za poročanje o doseženih prihodkih po prej veljavnih predpisih (letni prihodki iz naslova tega dela ne presegajo minimalne letne plače v Republiki Sloveniji iz preteklega leta; o doseženih prihodkih poročajo do 10. dne v mesecu po preteku vsakega trimesečja).

V tem trenutku torej zakonska dikcija uvrstitve tega dela pod točko B ne dopušča. Poudarjamo pa, da bomo pristojni organi v prihodnje, upoštevajoč izkušnje in potrebe v praksi, ponovno preučili seznam del, ki štejejo za osebno dopolnilno delo, in ga po potrebi dopolnili. Glede možnih oblik opravljanja konkretne dejavnosti v prihodnje, predlagamo, da se obrnete na ministrstvo, pristojno za področje kulturne dediščine, oz. na Javni zavod RS za varstvo kulturne dediščine.

 
Če imate tudi vi vprašanje o osebnem dopolnilnem delu, nam ga lahko napišete na elektronski naslov info@mojaleta.si in poskušali bomo najti odgovor!

Spremljajte Moja leta na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.

Morda te zanima tudi:

Pridružite se velikanom vožnje

Se spomnite, kako ste opravljali vozniški izpit in svoj...

Potreba in pravica starejših do mobilnosti

V Srebrni niti - združenju za dostojno starost z zaskr...

Spoznajte učinkovit aparat CoaguChek INR za nadzor koagulacije krvi

CoaguChek INR je pomemben korak pri spremljanju koagula...

Parkinsonova bolezen: Kako s kineziologijo do nasmeška na ustih?

Parkinsonova bolezen je ena najbolj znanih nevroloških ...

Intervju: "To je starost, ko pridemo do točke brez vrnitve, kar se tiče višine pokojnine."

"Če varčujemo, nas bo čas bogato nagradil. Če pa vse ži...

Društvo Srebrna nit opozarja na pasti digitalizacije pri starejših

Digitalizacija je močno spremenila naš svet in način ži...

Prevare pri rezervaciji počitniških nastanitev (Booking prevara)!

Na Nacionalnem odzivnem centru za kibernetsko varnost S...

Fibromialgija: z gibanjem nad bolečino

Fibromialgija je bolezen, kjer so značilne kronične bol...

"Največ zdravstvenih tegob zadene tiste, ki vstopijo v čas upokojitve nepripravljeni"

Upokojitev je izziv za psihično in fizično zdravje. Oba...

Telekom Slovenije prejel zlato in srebrno priznanje za inovativnost

Telekom Slovenije je prejel dve priznanji za inovativno...

Zaščitite se pred zlorabo! Naučite se varno uporabljati pameten telefon

Pametni telefoni so že skoraj postali neločljiv podaljš...

Intervju: Kako prižgati naravni sijaj, pomladiti obraz ter zgladiti gube?

Ali res potrebujemo botoks, da bi zgladili gube na obra...
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
Starejše novice:
Prijavi se
Uporabniško imeGeslo



* Pozabljeno geslo? Klikni TUKAJ!
* Nov uporabnik? Registriraj se!
Predlogi prijateljev
Registriraj / prijavi se da ti bomo lahko priporočali nove prijatelje.
Ambasadorji MojaLeta.si arrow right
Milena Miklavčič

Milena Miklavčič
novinarka, pisateljica


"Od nas samih je odvisno, s katero nogo bomo vstali. To je recept za uspešno življenje, ne nazadnje tudi v zrelih letih."

Uredništvo Kontakt O portalu Oglaševanje Splošni pogoji Piškotki
© 2024 MojaLeta.si Vse pravice pridržane.