Raziskovalci ocenjujejo, da 5 % svetovnega odraslega prebivalstva živi z depresijo – duševnim stanjem, ki negativno vpliva na človekovo razpoloženje. Število posameznikov z depresijo se je povečalo med in po pandemiji COVID-19 in še naprej narašča. Ker zdravljenje depresije pogosto vključuje tudi zdravila, se je povečala tudi uporaba antidepresivov. A antidepresivi imajo pogosto lahko stranske učinke, zato strokovnjaki iščejo različne podporne načine zdravljenja in lajšanja depresije (meditacija, akupunktura, joga, psihoterapija, sprememba prehrane in življenjskega sloga itn.)
A raziskovalci Kalifornijske univerze San Francisco so odkrili nenavaden način, s katerim bi lahko dodatno pomagali ljudem, ki trpijo zaradi depresije. Ugotavljajo namreč, da imajo ti posamezniki višjo telesno temperaturo od tistih, ki nimajo depresije. Zato bi jim lahko pomagale terapije za znižanje telesne temperature, in to niso hladne kopeli, ampak vroče savne, toplotne terapije v masažni kadi in podobno.
PREBERITE TUDI: Kaj se zgodi s telesom, če naredimo 4000 korakov na dan?
Vse kaže, da so toplotne terapije učinkovite
Vodja študije dr. Ashley Mason, izredna profesorica psihiatrije na UCSF Inštitutu za nevroznanost na Kalifornijski univerzi San Francisco je skupaj s svojo ekipo pod drobnogled vzela povezavo med depresijo in višjo telesno temperaturo. Posamezniki z depresijo naj bi namreč imeli višjo telesno temperaturo. „Povezava je fascinantna, saj smo ugotovili, da se je ljudem, ki so depresijo pozdravili (ne glede na način) znižala oz. uravnala telesna temperatura,“ opisuje dr. Masonova za spletni vir Medicalnewstoday.com. Pove tudi, da ta, najnovejša študija, kaže, da bi posameznikom z depresijo lahko pomagale toplotne terapije. Na primer savnanje, ki sicer povzroči akutno povišanje telesne temperature, a se s povišanjem aktivirajo tudi mehanizmi za samo-ohlajanje telesa (kot je potenje), kar lahko vodi do znižanja temperature – oseba se preznoji in nato ohladi. Segrevanje telesa naj bi tako povzročilo hitro povratno znižanje temperature in ta učinek naj bi trajal dlje od denimo ohlajanja, z na primer potopom v ledeno kopel. Zato strokovnjaki osebam z depresijo bolj priporočajo toplotne terapije. Hladni potopi prav tako naj nebi bili še dovolj dobro raziskani. „Študija je pokazala, da je samo ena toplotna intervencija, v naslednjih dneh po njej, zmanjšala simptome depresije,“ pove vodja študije.
V tej obsežni študiji so raziskovalci analizirali podatke več kot 20 000 udeležencev iz 106. držav. Vsi udeleženci so imeli na sebi napravo za merjenje temperature, ki so jo nosili sedem mesecev in ves čas poročali o simptomih depresije. Raziskovalci so ugotovili, da telesna temperatura narašča z resnostjo simptomov depresije – bolj so bili simptomi resni in izraženi, višjo temperaturo je imel udeleženec. A dr. Masonova sicer dodaja, da so podatki obetavni in zanimivi, vendar pa ostaja tudi veliko neodgovorjenih vprašanj.
PREBERITE TUDI: Želite ohraniti zdravo srce in ožilje? Te 4 diete so najboljše za srce
Raziskovalci so sicer pod drobnogled vzeli tudi potope v hladno vodo, vendar pa učinki v primerih depresije naj nebi bili tako pozitivni kot pri toplotnih terapijah. Potopi v hladno vodo naj bi zgolj izboljšali splošno počutje.
Za najbolj učinkovito pri zdravljenju depresije se je izkazala toplotna intervencija (savna) v kombinaciji s kognitivno vedenjsko terapijo.
VIR: https://www.medicalnewstoday.com/