Ali ste vedeli, da je le nekaj več kot tisoč korakov na dan zelo koristno za zdravje in dolgoživost? To potrjuje tudi nedavna študija, ki je bila objavljena v znanstveni publikaciji o kardiologiji (ang. European Journal of Preventive Cardiology).
Opravljena je bila meta-analiza 17. kohortnih študij. Skupaj je zajela 226 889 ljudi. Preučevali so, kako so povezane srčno-žilne bolezni, umrljivost in število korakov na dan. Pod drobnogled so vzeli aktivne posameznike in ljudi, ki imajo neaktiven sedeč življenjski slog. Zanimalo pa jih je tudi, kako zmerna aktivnost (deset minut hoje na dan) deluje na organizem. Z analizo so želeli ugotoviti, koliko korakov na dan je potrebno narediti, če želimo zmanjšati tveganje za bolezni srca, podaljšati življenjsko dobo in nasploh izboljšati počutje
Umrljivost se zmanjša že pri 4000 korakih na dan
Raziskovalci so presenečeno ugotovili, da se umrljivost začne zmanjševati že, če naredimo okoli 4000 korakov na dan (natančno: 3967 korakov). Tveganje za nastanek srčno – žilnih bolezni pa naj bi zmanjšali že z 2300 koraki na dan.
PREBERITE TUDI: TELOVADIMO: Enostavne vaje za razbremenitev kolkov (+ video)
Skupaj so analizirali koristi do 20 000 opravljenih korakov/dan. Rezultati kažejo, da več korakov kot naredimo večje so koristi za naše zdravje. Vsakih dodatnih 1000 korakov naj bi za 15% zmanjšalo tveganje za prezgodnjo umrljivost nasploh. Vsakih 500 dodatnih korakov, pa naj bi za 7% zmanjšalo tveganje za smrt, zaradi srčnih bolezni.
Upad tveganja, zaradi redne hoje je bil prepoznan pri posameznikih starih 60 let in več. Pri njih se je tveganje zmanjšalo za 42,3%, in sicer pri 6000 do 10 000 korakih na dan. Pri mlajših se je tveganje zmanjšalo za 48,7%, in sicer pri 7000 do 13 000 opravljenih korakih dnevno.
Avtorji študije so sicer zaključili, da je vseeno potrebno več gibanja, če želimo biti zdravi in vitalni. Študija je samo opomnik, da je za naše zdravje bolje, če kratke razdalje opravimo peš namesto, da se peljemo z avtomobilom.
PREBERITE TUDI: TELOVADIMO: Vaje za razbremenitev in prekinitev sedečega dela (+ video z vajami)
VIR: https://www.realsimple.com/