Menite, da šport ni več za vas? Da je sprehod vsake toliko čisto dovolj?
Spremenite svoje mišljenje in navade ter najdite sebi primerno športno aktivnost še danes!
V nadaljevanju je predstavljenih pet športov, ki so primerni tudi za starejše. Če še vedno niste prepričani, ali bi začeli z rekreacijo ali ne, si preberite le nekaj pozitivnih učinkov redne vadbe, ki:
- povečuje gibljivost telesa,
- izboljšuje koordinacijo in ravnotežje,
- zmanjšuje možnost poškodb,
- pomaga ohranjati primerno telesno težo,
- izboljšuje imunski sistem,
- zmanjšuje stres,
- izboljšuje spanec ter
- zmanjšuje možnost nastanka nekaterih bolezni kot sta sladkorna bolezen in hipertenzija.
PREBERITE TUDI: Urban Praprotnik: "V zrelih letih postaja gibanje iz leta v leto celo bolj pomembno"
1) Nordijska hoja
Nordijska hoja je zelo priljubljen šport tako med mladimi kot starejšimi. Od navadne hoje se razlikuje po tem, da se pri nordijski uporabljajo tudi palice.
Za nordijsko hojo tako, poleg primernih športnih oblačil in obutve, potrebujete le še nordijske palice. Kupite jih v športni trgovini, kjer vam bodo tudi pokazali pravilno hojo z njimi.
Prednosti hoje s palicami so v tem, da so pri vadbi aktivne vse mišice, drža telesa je pravilnejša, sklepi pa so bistveno manj obremenjeni.
2) Plavanje v družbi ali solo
Na plavanje se lahko odpravite sami, lahko greste v družbi ali pa se vključite v enega izmed plavalnih programov. Pri plavanju delujejo vse mišice, a kar je najbolje - ta športna aktivnost ne obremenjuje kosti in sklepov.
Poleg tega voda pozitivno vpliva na telo, tako da boste po aktivnosti izredno sproščeni. Vsekakor pa poskrbite za varnost in ne precenjujte svojih zmogljivosti. Plavajte poleg roba in ne zahajajte v pregloboko vodo.
3) Pilates za starejše
Pilates je izredno učinkovita vadba, ki krepi mišice in izboljšuje gibljivost vašega telesa. Priporoča se jo tudi starejšim, še posebej tistim, ki trpijo za bolečinami v križu ali osteoporozo.
Običajno so vadbe prilagojene prav starejšim, lahko pa se pridružite tudi ostalim skupinam. Pri pilatesu se poleg vadbene blazine uporabljajo tudi nekateri pripomočki kot so žoge, trakovi in uteži.
PREBERITE TUDI: Poznate tai chi vadbo? Lajša kronične bolečine, izboljšuje mentalno ostrino, krepi telesno moč...
4) Joga v vadbenem centru in doma
Tudi joga je v zadnjem času zelo priljubljena. Redno izvajanje joge prinese večjo gibljivost telesa, večjo sproščenost in boljši spanec.
Nekateri vadbeni centri ponujajo jogo za starejše, v kolikor ne najdete takšnega programa pa se najprej vključite v program »Joga za začetnike«.
Ko osvojite osnove, lahko jogo vsakodnevno izvajate tudi doma. Za izvajanje joge potrebujete le vadbeno blazino.
5) Splošna telovadba za starejše
Večina športnih centrov ponuja splošno vadbo za starejše. Vadbe so prilagojene gibalnim sposobnostim starejših, a zato nič manj naporne.
Sestavljane so iz ogrevalnih vaj (hitra hoja, dvigovanje kolen, kroženje z rokami, kroženje z boki, predkloni...), glavnega dela vadbe (vaje za moč, ravnotežje in gibljivost) in vaj za raztezanje (vaje za sproščanje mišic).
PREBERITE TUDI: Intervju: „Nobenega maratona in nobenih strogih diet“
In še posebna priporočila:
- Pred, med in po vadbi poskrbite za zadosten vnos tekočine, najbolje vode.
- Če se odpravite na vadbo sami, vzemite s seboj mobilni telefon, da lahko ob morebitni nezgodi pokličete na pomoč.
- Z vadbo začnite postopoma.
- Vadbo vedno prilagajajte sebi in svojim zmogljivostim. Če začutite kakršnokoli bolečino, obvestite o tem vaditelja oziroma bližnje.