Pasulj z belim fižolom
Za pasulj je najboljši beli fižol, mojstri pasulja prisegajo na fižol tetovec. Seveda lahko pasulj skuhamo tudi z drugim fižolom, okusen pa je tudi pasulj s stročjim fižolom ali celo z zeljem.
Recept za pasulj:
30 dag belega fižola tetovec
30 dag suhe svinjine
15 dag čebule
Prežganje:
3 žlice masti
1 žlička moke
3 stroke česna
1/2 žličke sladke paprike
2 žlici paradižnikove mezge
sol, lovorjev list
voda
Beli fižol zvečer namočimo, ga naslednje jutro precedimo in ga v sveži vodi še enkrat zavremo, ter kuhamo 15 minut. Nato damo fižol kuhat skupaj z mesom, lovorjem in drobno sesekljano čebulo. Čebula se mora med kuhanjem pasulja čisto razpustiti. Ko je fižol mehak, napravimo posebej prežganje.
Segrejemo mast, dodamo strt česen, moko, sladko papriko, paradižnikovo mezgo in sesekljan peteršilj. Vse skupaj zalijemo in ko prevre, prežganje dodamo k fižolu.
Počasi kuhljamo še 15 minut, na koncu jed solimo. Suho svinjsko meso narežemo na rezine in damo k vsaki porciji pasulja eno rezino. Pasulj mora biti gost, dokler se fižol ne skuha, ga ne mešamo. K pasulju postrežemo sveže pečen kruh, lahko pa presenetimo tudi s kosom orehove potice.
Pasulj z zeljem
Pasulj lahko skuhamo tudi z zeljem, jed je priljubljena v Bolgariji.
Recept za pasulj s kislim zeljem:
700 gramov zelja
300 gramov suhega belega fižola
1 dcl olivnega olja
1 čebula
1 korenček
1 peteršiljev koren
150 gramov svežega paradižnika
15 gramov paradižnikove mezge
2 jajci
2 dcl kislega mleka
20 gramov moke
nekaj listov mete
žlica sesekljanega kopra
žlica sesekljanega peteršilja
sol in poper
žlička sladke paprike
Fižol za nekaj ur namočimo v hladni vodi, nato ga skuhamo in odcedimo. Zelje očistimo, izrežemo stržen in debelejša listna rebra. Nato zelje operemo in ga narežemo na tanke rezance. Na polovici olja popražimo grobo nastrgan korenček in peteršiljevo korenino. Ko se zmehčata, dodamo odcejen fižol, prilijemo malo fižolove vode in počasi dušimo.
V drugi ponvi na preostalem olivnem olju dušimo narezano zelje skupaj z drobno sesekljano čebulo, narezanim paradižnikom, dodamo še sladko papriko. Počasi dušimo, dokler se vse sestavine ne zmehčajo. Sedaj primešamo fižol, dodamo meto, koper in peteršilj, ter počasi kuhamo na majhnem ognju.
Po potrebi dodajamo fižolovko. Tik preden je jed kuhana, dodamo jajci, umešani s kislim mlekom in moko. Na rahlo premešamo in kuhamo še 10 minut. Enolončnico postrežemo kot samostojno jed, ali kot prilogo k jajčnim jedem ali k jedem iz žara.
Pasulj s stročjim fižolom
Stročji fižol je odličen v enolončnicah, skuhamo ga lahko tudi kot pasulj.
Recept za enolončnico s stročjim fižolom:
100 gramov rjavega fižola češnjevca
100 gramov belega fižola tetovec
1 čebula
2 stroka česna
sol
100 gramov prekajene slanine
1 žlička timijana
200 gramov svežega zelenega stročjega fižola
200 gramov rumenega stročjega fižola
3 vejice svežega šetraja
žlička limoninega soka
Prebran in suh fižol čez noč namočimo v hladni vodi. Čebulo drobno sesekljamo, česen stremo s soljo. Na kocke narezano slanino popečemo, toliko da postekleni, dodamo česen in čebulo, ter vse skupaj dušimo približno 3 minut. Nato dodamo fižol in timijan, prilijemo približno 1, 20 litra vode in kuhamo, da se fižol zmehča.
Ko je fižol v zrnju kuhan, jed solimo. Medtem ko se fižol kuha, stročjemu fižolu potrgamo vršičke strokov, odstranimo nitke in ga narežemo na koščke. Narezan stročji fižol dodamo k kuhanemu fižolu, dodamo še šetraj in kuhamo do mehkega.
Na koncu jedi dodamo limonin sok. Pasulj s stročjim fižolom postrežemo k svinjini z žara, k mesnim kroglicam ali k pečenim klobasam.
O AVTORICI PRISPEVKA:
Karmen Valant je upokojenka, ki se ljubiteljsko ukvarja s kuhanjem in pisanjem. Več njenih receptov in idej boste našli tudi na njeni spletni strani TUKAJ.