Pet najbolj (in najmanj) radodarnih pokojninskih sistemov v Evropi

Moje finance > Denar | piše: Mo. S. | 19.2.2022
Članice Evropske unije si delijo marsikaj, nikakor pa ne pokojninskega sistema. Pogledali smo, v katerih državah so najvišje pokojnine in pri kateri starosti se ljudje upokojujejo.
Slovenija za pokojnine nameni 10,9 odstotkov BDP. (foto: flickr.com)
Slovenija za pokojnine nameni 10,9 odstotkov BDP. (foto: flickr.com)
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
Na prvem mestu najbolj pokojninsko radodarnih držav najdemo Nizozemsko. Povprečna pokojnina niti malo ne zaostaja za povprečno plačo. Nasprotno: za 3,8 odstotke jo celo preseže, ljudje pa se v povprečju upokojujejo pri 67 letih. Nizozemska za pokojnine nameni 5,1 odstotka BDP.

Tudi madžarskim upokojencem se ni treba pritoževati, kar se odmerjenega odstotka tiče. Povprečna pokojnina znaša 94,4 odstotkov povprečne plače, ljudje pa se upokojujejo pri 65 letih. Madžarska za pokojnine nameni 9,9 odstotkov BDP.

Na tretjem mestu OECD-jevega poročila najdemo še eno našo sosedo: Avstrijo. Povprečna pokojnina znaša 89,9 odstotkov povprečne plače, ljudje pa se upokojujejo pri 65 letih. Avstrija za pokojnine nameni 13,5 odstotkov BDP.

Pokojninsko lestvico nadaljuje Slovaška. Povprečna pokojnina znaša 86,1 odstotkov povprečne plače, ljudje pa se upokojujejo pri 67 letih. Slovaška za pokojnine nameni 7,0 odstotkov BDP.

Med bolj pokojninsko radodarnimi je tudi Danska. Povprečna pokojnina znaša 82,4 odstotkov povprečne plače, ljudje pa se upokojujejo pri 67 letih. Danska za pokojnine nameni 6,1 odstotka BDP.

Lestvico najugodnejših zaključuje Italija. Povprečna pokojnina znaša 82,0 odstotkov povprečne plače, ljudje pa se upokojujejo pri 67 letih. Italija za pokojnine nameni 15,4 odstotka BDP.

V katerih državah pa se najmanj »splača« postati upokojenec in kje na lestvici najdemo Slovenijo? Najdemo jo med petimi najbolj pokojninsko neugodnimi, povprečna polna pokojnina pa je 59 odstotkov povprečne plače. Tozadevno slabše so samo še Nemčija (povprečna pokojnine znaša 57,8 odstotkov povprečne plače, ljudje gredo v pokoj pri 67 letih). Enaka starost velja za Švedsko, kjer je pokojnina 55,3 odstotke povprečne plače. Na dnu lestvice najdemo Irsko in Veliko Britanijo z 52,2 oziroma 48,0 odstotki ter upokojitveno starostjo 68 let.

In kako globoko v državni žep za pokojnine poseže zadnja peterica? Slovenija za pokojnine nameni 10,9 odstotkov BDP, Nemčija 11,3 odstotke, Švedska 8,2 odstotka, Irska 5,1 odstotka, Velika Britanija pa 6,2 odstotka BDP.
Viri: OECD (2013), Pensions at a Glance 2013: Retirement-Income Systems in OECD Countries

Spremljajte Moja leta na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.

Morda te zanima tudi:

Intervju (spolnost v menopavzi): "V Sloveniji, ja, mi smo še nekoliko za časom"

V uredništvu MojaLeta.si smo mesec november posvetili p...

Imate težave s spanjem? ZAČNITE SPATI GOLI (pravijo strokovnjaki)

Ponoči ne morete spati? Ste pod stresom in doživljate t...

Recept: EPSKA POLETNA SOLATA

Poleti našemu telesu bolj ustrezajo lahke jedi, ki orga...

Kaj vse mora biti v potovalni lekarni? (odgovarja magister farmacije)

Ko se odpravljamo na dopust, je sestavni del naše prtlj...

6 delov telesa, ki bi si jih morali redno pregledovati po 40. letu

Le nekaj minut na dan je potrebno za samopregledovanje ...

TELOVADBA: Vaje proti bolečinam v vratu

Ali se pogosto spoprijemate z bolečinami v vratnem pred...

VAJE ZA MOŽGANE: 8 enostavnih načinov za krepitev spomina in kognitivnih sposobnosti

Želite okrepiti spomin in izboljšati delovanje možganov...

Recept za odlično krompirjevo musako

Klasično krompirjevo musako postrežemo kot samostojen o...

NAVADNI RMAN– zeliščni super-junak narave (piše zeliščarka)

Na prvi pogled se morda ne zdi nič posebnega S svojimi ...

Kako ohraniti živahno spolnost tudi v menopavzi?

Velja splošno prepričanje, da naj bi v zrelih letih med...

Karolina bo v Sloveniji združila vodilne svetovne strokovnjake za njeno redko bolezen

V začetku maja bo mala borka Karolina v Sloveniji združ...
Priljubljeno Priljubljeno Natisni Natisni
Komentarji Komentarji
0
Povečaj pisavo besedila
Pomanjšaj pisavo besedila
Starejše novice:
Prijavi se
Uporabniško imeGeslo



* Pozabljeno geslo? Klikni TUKAJ!
* Nov uporabnik? Registriraj se!
Predlogi prijateljev
Registriraj / prijavi se da ti bomo lahko priporočali nove prijatelje.
Ambasadorji MojaLeta.si arrow right
Vlasta Nussdorfer

Vlasta Nussdorfer
varuhinja človekovih pravic


"Nihče ni popoln; ne mlad in ne star, šele vsi skupaj lahko zgradimo lepši in srečnejši svet."

Uredništvo Kontakt O portalu Oglaševanje Splošni pogoji Piškotki
© 2026 MojaLeta.si Vse pravice pridržane.