Preselite se iz višjega nadstropja v nižje, še posebno, če živite v stavbi brez dvigala. Pa tudi sicer je bolje, da živite v čim nižjem nadstropju. To velja tako za stanovanja v blokih kot tudi za bivalne enote v družinskih hišah. Če živite v hiši skupaj z otroci, si izgovorite nižje nadstropje, s čim manj stopnicami. Ne bi verjeli, kako je vsaka stopnica do vašega doma z leti pomembna.
V kolikor živite sami, razmislite o skupnostih, oz sobivanju z drugimi. Če otroci ne morejo skrbeti za vas, in ne živijo v bližini, potem se povežite s prijatelji ali s sosedi, da si boste pomagali. Pomoči pa boste potrebni, zagotovo. Že sedaj razmislite o svoji jati ljudi, znotraj katere boste prejeli pomoč, ko jo boste potrebovali. Pomoč bo seveda vzajemna. To velja ne glede na to, da eventuelno živite v paru. Vam je sicer lažje, vendar tudi pari potrebujejo pomoč. Sobivanje je odlično tudi zaradi druženja. Osamljenost in izoliranost sta namreč tiha ubijalca.
PREBERITE TUDI: Zakaj moški ob upokojitvi izgubijo več kot ženske?
Sedaj je priložnost da se preselite v kraje, kjer ste si vedno želeli živeti. V Sloveniji se celinski ljudje radi preselijo bližje morju. Nekateri pa celo zamenjajo državo in se preselijo v drugo državo, kjer se dobro počutijo in imajo vso potrebno udobje. Naj vam selitev ne bo prevelik izziv. Pojdite tja, kamor vas vleče srce, kjer se dobro počutite in kjer vam lahko nudijo solidno zdravstveno oskrbo.
V kolikor imate morda vikend na podeželju, stanovanje pa v mestu, si raje izberite slednje. Bližina zdravstveni ustanov je izredno pomembna, čeprav je na podeželju lepše živeti. Ni naključje, da starejši ljudje ostajajo v mestih, mlajši pa se izseljujejo. V mestih so servisne službe na dosegu roke, na podeželju pa ne.
V kolikor ste se odločili, da boste leta, ko boste potrebovali več pomoči, preživeli v Sloveniji v katerem izmed domov za upokojence, vam svetujem, da že kmalu po 65. letu starosti vložite prošnjo v dom. Imejte svojo prošnjo tam, čeprav morda njihove oskrbe ne boste nikoli potrebovali. Prednost tega je, da vas bodo vodili kot svojega potencialnega oskrbovanca in v primeru, da boste potrebovali nujno in nenadno domsko oskrbo, vam bodo prednostno odprli vrata. Znani so primeri, ko so bili otroci primorani v kratkem času poiskati domsko oskrbo za svoje starše, saj ti niso bili sposobni več živeti v domačem okolju. Lahko je nastopila nenadna bolezen, invalidnost ali pa katera izmed mentalnih bolezni starostnikov, ki je na pohodu.
PREBERITE TUDI: Na koga računate, ko se boste postarali? Na državo, socialo, otroke...?
Ko pride do ključnega trenutka in ne zmorete več živeti sami, na to pa se niste pripravili, morajo svojci mrzlično poiskati prostor v domovih po Sloveniji. V mnogih primerih so starejši pristanejo v domovih v sosednji državi, kjer je oskrba sicer cenejša, vendar so starejši daleč od svojega socialnega okolja. Veliko teh starostnikov je kmalu po sprejemu v tak dom umrlo. Mnogi so se za smrt odločili kar sami in so enostavno prenehali jesti. To so žalostne zgodbe in ni potrebno, da se zgodijo tudi vam. Izognite se jim s tem, da pravočasno razmislite tudi o taki situaciji in se o tem s svojimi otroki pogovorite. V kolikor potrebujete pravno pomoč, si jo poiščite še ko ste zdravi, oziroma ko bolezen še ni napredovala.
Razmislek o svojem bivanju v starosti vsekakor opravite kaj kmalu po 55. letu starosti, do 65. leta pa je že skrajni čas, da glede tega nekaj ukrenete. Posebno to velja, če živite v višjih nadstropjih, v stavbi pa ni dvigala. Prav tako, če živite daleč od zdravstvenih ustanov, javnega prevoza, trgovin ipd. Izkušeni nepremičninski strokovnjaki vam bodo znali povedati, da se večina stanovanjskih stisk starejših rešuje urgentno, torej v naglici, ko nastopi problem. Te rešitve pa običajno za starejšega niso najboljše, dobre pa niso tudi za svojce.
PREBERITE TUDI: Načrtovanje upokojitve: Že veste, kaj boste počeli, ko se upokojite?
Vesna Cetinski, iz knjige »Upokojitev, ni problema«.