Sestavine:
1/2 kg mehke bele moke
3 dcl mlačne vode
2 kavni žlički soli
2 dkg kvasa
1 ščepec kumine
1 celo jajce
1/2 kavne žličke sladkorja
ščepec debelozrnate morske soli
*kvasni nastavek
Priprava kvasnega nastavka:
Kvas se skupaj s tremi žličkami bele mehke moke in pol decilitra mlačne vode zmeša v gosto snov. Kvasni nastavek pustimo toliko časa, da se mu volumen poveča za več kot enkrat.
Priprava testa:
Iz mehke bele moke, mlačne vode, soli in kvasnega nastavka pripravimo zmes. Potrebno jo je gnesti 8 do 10 minut oziroma tako dolgo, da postane testo gladko. Testo se ne sme prijemati rok in ne sme biti pretrdo.
Vzhajanje testa:
Testo pokrijemo in pustimo vzhajati v posodi. Počakamo, da postane volumen testa enkrat večji (25 minut).
Oblikovanje testa:
Vzhajano testo stresemo na pomaščen pekač, nato ga z rokami razprostremo v velikosti premera 30 cm in ga potlačimo do debeline 1 do 2 cm. Pozorni moramo biti, da se proti robu debelina zmanjšuje. Testo se ne sme dotikati stranic pekača, saj mora biti rob pogače nižji od sredine.
Premaz, posip in rezanje površine:
Po raztegnjenem testu se do dna pekača (vedno moramo pritisniti do tal zato, da se pogača potem lahko lomi), iz ene na drugo stran, zarežejo črte s 4 cm medsebojno razdaljo (pri tem pazimo, da ne zarežemo roba, ker se pogača potem "razcvete"). Zarez mora biti 7, na sredini ena in na vsako stran po 3 (vedno začnemo zarezovati na sredini). Na tako pripravljeno testo namažemo stepeno jajce.
Nato posujemo z zrni kumine in še enkrat premažemo z jajcem (da kumina po pečenju ne odpade). Nato po vrhu testo posujemo še s ščepcem debelozrnate morske soli.
Pečenje:
Pogače pred peko ne vzhajmo. Testo za belokranjsko pogačo se peče v predhodno ogreti pečici (brez ventilatorja) pri 220 stopinjah / 20 do 25 minut. Biti mora svetlo rjavo zapečena, v sredini visoka 3 do 4 cm, ob robu pa 1 do 2 cm (tako med peko naraste sama).
PRIPIS: kumina se uporablja zato, ker se pogača je topla, da vas potem v želodcu ne napihuje. Belokranjska pogača se ponudi še topla in se ne reže, ampak lomi po zarezanih črtah. Belokranjci jo najpogosteje ponudijo ob vinskih degustacijah.
NASVET:
Drugod po Sloveniji jo vsaka gospodinja naredi po svoje, na vrh dajo slanino, premažejo jo s kislo smetano z dodanim medom, še boljša je smetana s kuhanega mleka ali pregreta smetana, z zaseko in posipajo s česnom, posipajo z ocvirki, dodajo olive, naribajo sir, posipajo s semeni. Toda v teh primerih ne govorimo več o originalnem receptu!!
Zanjo boste porabili 1 uro in 15 minut časa.
Vir: recept je povzet iz potrjene specifikacije za belokranjsko pogačo s priznano označbo tradicionalna posebnost s strani Ministrstva za kmetijstvo, gospodarstvo in prehrano RS z dne 28. 10. 2004.
Ambasadorka portala MojaLeta.si Jožica Ostrožnik zase pravi, da jo je 25 let dela z ljudmi izoblikovalo v močno osebnost. Velikokrat jo kdo vpraša ali sta kuha in peka njen poklic. Iskreno in iz srca se nasmeji, ker nista!
V Jožičino kuhinjo lahko vstopite tukaj, njene recepte pa bomo redno objavljali tudi na portalu MojaLeta.si.