O sedeči jogi je bilo opravljenih tudi nekaj manjših raziskav, ki kažejo, da ima sedeča joga pozitiven učinek predvsem na starejše, piše spletni vir. Opravljene manjše študije so pokazale, da joga na stolu:
- Krepi moč. To je pokazla manjša študija, ki je vključila 35 starejših žensk. Le-te so 12 tednov redno izvajale jogo na stolu. Po koncu študije so poročale o večji moči v rokah, dlaneh in nogah.
- Izboljša ravnotežje. Ista študija je pokazala tudi, da je joga na stolu pomagala ženskam do boljšega ravnotežja, izboljšala se jim je tudi gibljivost in prožnost.
- Pomaga ljudem z artitisom. Spletni vir opisuje študijo iz leta 2023, ki je vključila 85 žensk z osteoartritisom kolena iz Tajvana. Zaključek je pokazal na izboljšano delovanje sklepov.
- Zmanjša bolečine v sklepih. Neka druga študija pa je pokazala, da je 8-tedenski program joge na stolu pomagal zmanjšati bolečine v sklepih pri posameznikih z osteoartritisom. Učinek je trajal še najmanj tri mesece po koncu vadbe.
- Lahko prepreči padce. Še ena raziskava je pokazala, da se je starejšim s povprečno starostjo 88 let, zaradi 8-tedenskega programa joge na stolu izboljšala mobilnost in zmanjšal strah pred padci.
Obstajajo sicer tudi dokazi, da bi ta joga lahko na splošno izboljšala kakovost življenja starejših. Opazili so, da lahko koristi duševnemu počutju in izboljša vitalnost.
PREBERITE TUDi: Ni se vam potrebno znojiti v telovadnici. Vsak dan naredite 50 korakov po stopnicah in zgodilo se bo to...
Vaje joge na stolu
Za vadbo sedeče joge ni nikoli prepozno. Vsekakor pa vam svetujemo, da se pred začetkom posvetujete s svojim zdravnikom oz. ustreznim strokovnjakom. To velja še posebno, če imate kakršnekoli zdravstvene težave ali ste telesno šibki.
Za vadbo potrebujete udobna oblačila in stabilen stol.
VAJA 1: Pozdrav navzgor
Izvedba: sedite na stol, z ravnim hrbtom in stopali na tleh, ki naj bodo vzporedno in v širini bokov.
Z vdihom dvignite obe roki proti stropu. Ramena naj bodo sproščena, hrbet pa raven, brez upogibanja. Nato roki spustite. Med spuščanjem rok izdihnite.
VAJA 2: Sedeča gorska poza
Izvedba: Sedite na stol. S stabilnimi stopali na tleh. Hrbet je poravnan in stabilen. Vdihnite, medtem pa povlečete ramena naprej in navzgor. Izdihnite, medtem ko ramena spuščate navzdol in nazaj. Po želji ponovite.
VAJA 3: Sedeča poza mačke in krave
Izvedba: Sedite na stol, z ravnim hrbtom in stopali na tleh. Roke položite na kolena. Med vdihom dvignite prsni koš in premaknite ramena nazaj – tako da sedaj gledate navzgor. Izdihnite, medtem ko upognete hrbet in pomikate brado proti telesu. Po želji ponovite.
VAJA 4: Sedeča poza goloba
Izvedba: Sedite vzravnano na stol, s stopali na tleh. Dvignite desni gleženj oz. stopalo in ga položite na levo stegno, pri čemer držite desno koleno in gleženj poravnana. Zadržite pozo nekaj sekund. Če se želite bolj raztegniti, se z boki upognite naprej. Ponovite na drugi strani.
VAJA 5: Navzdol obrnjen pes s stolom
Izvedba: Stojte pred stolom, stopala naj bodo narazen in v širini bokov. Upognite se in položite roki na sedež stola ali se primite za stranice. Hrbet naj bo raven. S stopali se premikajte nazaj, dokler roke niso povsem iztegnjene. Poskusite obdržati pete na tleh. Če je pretežko, pokrčite kolena. Držite pozo tako dolgo, dokler se počutite udobno. Za zaključek znova stopite s stopali naprej in dvignite zgornji del telesa v stoječ položaj.
PREBERITE TUDI: Z refleksoterapijo do boljšega psihofizičnega ravnovesja
VIR: https://www.medicalnewstoday.com/articles/chair-yoga-for-seniors#poses