Znanost kaže, da so naši možgani lahko mlajši od naše biološke starosti in obratno, seveda. V kakšnem stanju so naši možgani je veliko odvisno od našega zdravja, življenjskega sloga in osebnosti.
Znaki, ki kažejo da so vaši možgani mlajši
Znanost govori o teh treh znakih
Počutite se mlajše od vaše biološke starosti
Ko imamo občutek, da se naše počutje ne sklada povsem z biološko starostjo, govorimo o t.i. „subjektivni starosti“. In če je vaša „subjektivna starost“ nižja od vaše dejanske starosti, je seveda to izredno pozitivno. Študija, ki so jo opravili na univerzi v Seulu, je namreč pokazala, da ljudje, ki se počutijo mlajše od svojih let kažejo manj znakov fizičnega staranja možganov – z drugimi besedami, mladostna „subjektivna starost“ lahko pozitivno vpliva na mehanizem delovanja možganov in hitrost staranja. Tudi nasploh strokovnjaki ugotavljajo, da bolj kot mislimo, da smo mladostni, bolj smo fizično in umsko aktivni. To pa je seveda dobro tudi za naše možgane. Zato svetujejo, da počnemo stvari, zaradi katerih se počutimo mlade. Na primer: poslušajte glasbo iz vaše mladosti in vaši možgani bodo verjeli, da ste zopet mladi.
Govorite več kot en jezik
Kanadski in španski raziskovalci so ugotovili da imajo ljudje, ki govorijo vsaj dva jezika bolj kvalitetne nevronske povezave v možganih, kar pomaga ohranjati možgane mlade. Poleg tega naj bi ljudje, ki govorijo več jezikov manj uporabljali čelne predele možganov, kar naj bi zmanjšalo upadanje kognitivnih sposobnosti. Strokovnjaki zato svetujejo, da se čim prej vpišete v jezikovno šolo in se začnete učiti novega jezika.
PREBERITE TUDI: Z umetno inteligenco napovedali Alzheimerjevo bolezen 7 let prej in 72% natančnostjo
Živite v tem trenutku
Tudi ljudje, ki so manj obremenjeni s preteklostjo in prihodnostjo naj bi imeli mlajše možgane. Ti ljudje naj bi bili zmožni uživati v trenutku, kar naj bi imelo blagodejen vpliv na možgane. Znanstveniki pa vse bolj ugotavljajo, da nam pri tem lahko pomaga tudi praksa čuječnosti. Torej, tudi meditacija lahko izredno pozitivno vpliva na tvorjenje nevronskih povezav in spodbuja med-celično komunikacijo – vse to deluje zelo pozitivno na možgane. Strokovnjaki tako svetujejo, da meditirate vsaj 10 minut na dan.
Znaki, da so vaši možgani starejši od vaše biološke starosti
Ste ciničen človek
Finski raziskovalci so objavili fascinantno študijo, v kateri so ugotovili, da imajo zelo cinični starejši ljudje ne samo višjo stopnjo kognitivnega upada, ampak tudi pogosto umrejo mlajši. Zakaj? Cinizem naj bi sprožal negativni stres, ki je nasploh škodljiv za telo in možgane.
Imate težave s pozornostjo
Vsi vemo, kako težko je ostati osredotočen, ko smo vznemirjeni ali živčni. Če se vam to pogosto dogaja in ste veliko pod stresom, se posvetujte z zdravnikom. Spletni vir namreč opisuje študijo, ki ugotavlja, da je to lahko blažja motnja in znak kognitivnega staranja. Tovrstne blažje motnje strokovnjaki sicer opažajo že pri 30-letnikih. S kognitivnim testom lahko ugotovite, ali ste že napoti upada kognitivnih sposobnosti.
PREBERITE TUDI: Zakaj nekateri doživijo 100 let in več? Kako se organizem stoletnikov razlikuje od ostalih?
Čez dan ste pogosto utrujeni
Pogosta utrujenost čez dan naj bi bil znak, da tudi naši možgani nimajo dovolj počitka, kar pomeni, da se ne zmorejo regenerirati, kar lahko vodi do možganskih sprememb povezanih s staranjem. Temu v prid žal govorijo različne raziskave. Tako so znanstveniki ugotovili, da lahko apneja vpliva na zmanjšanje hipokampusa (del, ki je povezan tudi z učenjem in spominom). Apneja med spanjem povzroča pomanjkanje kisika, kar lahko poškoduje možgane, vendar raziskave tudi kažejo, da lahko zdravljenje apneje možgane vrne v normalno stanje. Za zdravje možganov naj bi sicer potrebovali sedem in pol do osem ur dobrega spanca na noč.
Prijatelji vas pogosto opozarjajo, da pozabljate stvari
No, da se vaši možgani morda hitreje starajo pomislite tudi, če vam več prijateljev večkrat pove, da pozabljate (pomembne) stvari.
PREBERITE TUDI: VAJE ZA MOŽGANE: 8 enostavnih načinov za krepitev spomina in kognitivnih sposobnosti
VIR: https://www.prevention.com//