Vsi gumbi, ročaji in zasloni na dotik
Običajno vsak dan vsaj enkrat očistimo kuhinjski pult, umivalno korito, štedilnik in jedilno mizo. Pogosto pa pozabimo na manjše površine v kuhinji, kjer se pravzaprav nabira največ umazanije: to so različni gumbi in zasloni na dotik na kuhinjskih aparatih, na pečici in pomivalnem stroju ter ročaji omar. Zato nikar ne pozabite redno čistiti, seveda s primernimi čistili, tudi teh delov.
Kuhinjsko korito
Čeprav bi morda pomislili, da kuhinjsko korito ne more biti sila umazano, pa se žal motite. Sodi med najbolj umazane površine v kuhinji. Umazanija se nabira praktično povsod. Na površini, v špranjah, okoli odtoka in na pipi. Da bi korito ohranili čisto, ga seveda redno čistite in razkužujte ter menjajte mrežice in nastavke.
Kuhinjske gobice
Kljub temu, da so izjemno praktične, pa so kuhinjske gobice žal leglo različnih nečistoč. Če jih uporabljate, morate skrbeti tudi za ustrezno razkuževanje in čiščenje le-teh. Najmanj, kar je dobro narediti je, da jih po uporabi operete v vroči vodi. Prav tako jih je potrebno redno menjati.
Hladilnik
Ja, tudi v hladilniku se skriva in nabira umazanija. To še posebno velja, če imate v hladilniku nastavljeno nižjo temperaturo. Še več umazanije se lahko nabere, če v hladilnik shranite neočiščeno sadje in zelenjavo. Nevidna umazanija, pa se nabira tudi zaradi drugih embalaž. Hladilnik bi zato morali temeljito očistiti vsaj enkrat na mesec. Pozabiti pa ne smete niti na čiščenje prezračevalnega pokrova ter površin pod in za hladilnikom.
Mlinček za sol in poper ter embalaža za začimbe
Embalaža, v kateri so zelišča, mlinčki za sol in poper ter druge embalaže, kjer shranjujemo različna živila (tudi sladkor, moka, testenine itn.) so vir nečistoč. Dotikamo se jih, jih odpiramo in zapiramo ter prelagamo na različne površine. Nevidna umazanija pa se na njih kopiči. Po vsaki uporabi jih zato dobro očistite.
Deske za rezanje
Še posebno lesene deske so bolj izpostavljene kopičenju umazanije. Ker so deske tako zelo izpostavljene umazaniji, strokovnjaki priporočajo, da uporabljate vsaj dve ločeni deski: eno za sadje in zelenjavo ter drugo za meso in ostala živila. Desko po vsaki uporabi dobro očistite z detergentom za posodo, sperite pod vročo vodo in takoj pobrišite s suho krpo. Če imate pomivalni stroj in desko lahko operete v njem, je seveda takšno pranje še bolj učinkovito.
VIR: https://www.thespruce.com/