Stres
Eden izmed pogostih krivcev za nastanek maščobe okoli trebuha je kortizol, ki se sprošča predvsem v stresnih situacijah. Če oseba določeno situacijo doživlja kot nevarno, se bo v njenem telesu začel sproščati kortizol in telo se bo pripravilo na „boj ali beg“. Dogajanje močno vpliva tudi na presnovo – telo bo za „kasnejši uporabo“ shranilo odvečne kalorije v telesu in jih naložilo okoli trebuha ali druge dele telesa. Poleg tega, ko smo pod stresom, za tolažbo radi posežemo po nezdravi hrani, ki se, torej ne porabi ampak naloži v obliki maščobe v telesu.
Alkohol
Raziskave kažejo, da je pitje alkohola povezano z nastankom visceralne maščobe. Poleg tega pitje prekomernih količin alkohola vodi v različne zdravstvene težave, vključno z boleznijo jeter in vnetji v telesu. Prav tako obstaja povezava med nastankom podkožne maščobe in pitjem alkohola.
PREBERITE TUDI: Zakaj nekateri doživijo 100 let in več? Kako se organizem stoletnikov razlikuje od ostalih?
Slaba prehrana
Če pojeste več kalorij kot jih porabite, bo telo začelo skladiščiti neporabljene kalorije v obliki maščobe. Tudi visoko-kalorična prehrana z nizko hranilno vrednostjo povečuje tveganje za prekomerno težo in nabiranje maščobe okoli trebuha. Tudi visoko predelana hrana in sladkarije so lahko razlog za kopičenje maščobe okoli trebuha. Pogosto uživanje tovrstne hrane lahko negativno vpliva tudi na presnovo. Metabolizem upočasni, kar seveda pomeni nabiranje kalorij in maščobe. Izjemno škodljive so tudi t.i. Transmaščobe, ki jih najdemo v ocvrti hrani, pekovskih izdelkih, hitri hrani itn.
Pomanjkanje gibanja
Ne glede na to, kako zdravo jeste, če se ne gibate dovolj se bo to poznalo tudi na vašem telesu. Slabšem zdravju ali nabiranju maščobe. Redna telovadba ima namreč res veliko pozitivnih učinkov na organizem, počutje, presnovo itn. Pomanjkanje gibanja je eden izmed glavnih dejavnikov tveganja za debelost in povečanje telesne maščobe. Gibanje in še enkrat gibanje.
Genetika
Zagode vam jo lahko tudi genetika. Nekatere raziskave namreč kažejo, da pri nabiranju maščobe pomembno vlogo igrajo tudi geni, ki jih dedujemo. Nekateri znanstveniki so namreč mnenja, da dedujemo gen za debelost. Preko genov naj bi dobili tudi večjo nagnjenost k določenim boleznim, vplivali naj bi tudi na to, kako dobro ali slabo deluje naš metabolizem.
PREBERITE TUDI: SEDEČA JOGA: 5 vaj, ki izboljšujejo gibljivost, ravnotežje in okrepijo moč
In če vam jo ni zagodla genetika, se rešitev skriva v zdravi prehrani, gibanju, zmanjšanju stresa, izogibanju alkohola in kajenja. Ne pozabite tudi na kakovosten spanec.
Kaj še lahko naredite?
Uživajte nizko kalorično hrano: to pomeni, da peciva, hitro hrano, hamburgerje in krompirček zamenjate za zelenjavo, sadje, polnozrnata živila itn.
Izogibajte se sladkanim pijačam in dodajanju sladkorja: pijte kavo in čaj brez sladkorja, predvsem pa iz prehrane izločite vse sladke pijače.
Izogibajte se hrani, ki vsebuje predelane ogljikove hidrate: to so živila iz bele moke ter predelana žita.
Uživajte puste beljakovine: jejte stročnice, pusto meso, oreščke
Namesto nasičenih maščob uživajte nenasičene: avokado, čia semena, nekatere ribe, oreščki, olive itn.
Redno telovadite: najboljša naj bi bila kombinacija kardio in anaerobne vadbe.
PREBERITE TUDI: TELOVADIMO: Vaje za mobilnost in gibljivost (VIDEO)
VIR: https://www.medicalnewstoday.com/