Strokovnjaki, ki zagovarjajo alkalno dieto trdijo, da lahko uživanje alkalnih živil zmanjša tveganje za nastanek kroničnih bolezni, kot so rak, osteoporoza, bolezni ledvic in visokega krvnega tlaka. Glavni cilj alkalne diete je optimizirati pH vrednosti telesa. S pH se meri, kako kisla ali alkalna (bazična) je neka snov oz. živilo.
Lestvica pH:
- pH vrednosti se gibljejo od 0 do 14
- Vrednosti pH do 7 veljajo za kisle
- Vrednost pH 7 velja za nevtralno, kar pomeni, da ni niti alkalna niti kisla
- Vrednosti pH, večje od 7, veljajo za alkalne
Zagovorniki alkalne diete še trdijo, da se koristi alkalne diete skrivajo v zvišanju pH v telesu. Čeprav večjih kliničnih raziskav o dobrobiti te diete ni, pa vseeno obstajajo manjše raziskave in testi, ki kažejo, da bi dieta zares lahko delovala.
PREBERITE TUDI: 6 živil, ki znižujejo slab holesterol
Zakisanost povezana s tveganjem za razvoj resnih bolezni
Uživanje velikih količin hrane, ki v telesu ustvarja kislo okolje, lahko sčasoma privede do presnovne acidoze nizke stopnje, piše spletni vir Helath.com.. Blaga acidoza se nanaša na povišano količino kisline v telesu, ki je še vedno v mejah normale. Kronična acidoza pa je povezana z večjim tveganjem za bolezni, kot so rak, osteoporoza, visok krvni tlak in sladkorna bolezen. Ljubitelji alkalne diete menijo, da lahko uživanje alkalne ali bazične hrane pomaga zmanjšati tveganje za nastanek teh stanj.
Spletni vir piše, da naj bi ena izmed študij pokazala, da obstaja pozitivna povezava med uživanjem alkalne hrane in zmanjšanim tveganjem za raka dojke. Vendar pa raziskovalci, sodelujoči v tej šttudiji, niso prepričani ali so pozitivni rezultati res posledica alkalnosti sadja in zelenjave ali pa drugih lastnosti, ki jih imajo ta živila, kot je npr. visoka vsebnost antioksidantov in vlaknin.
Nasprotno pa kaže druga študija, ki je pokazala, da bi večja zakisanost organizma, zaradi hrane lahko bila povezana s povečanim tveganjem za razvoj raka dojk. Strokovnjaki sicer pravijo, da je možno, da je bila pri ljudeh, ki so jedli več sadja in zelenjave, manjša verjetnost, da bodo zboleli za rakom dojk tudi, zaradi izključitve mastnega mesa in sirov iz prehrane
Kakšne so smernice alkalne diete?
Alkalna dieta ne kategorizira živil glede na njihovo bazičnost ali kislost, ampak glede na to, kako ta živila delujejo v telesu. Učinek se meri s potencialno obremenitvijo ledvic s kislino, po vrednosti PRAL (negativni ali pozitivni PRAL). Hrana, ki ustvarja kislino v telesu ima pozitivni PRAL, hrana, ki je bazična ima negativni PRAL. Na primer: citrusi so naravno kisli, a ker imajo negativen PRAL, veljajo za bazično živilo. Hrana, bogata z beljakovinami, kot je npr. losos, nima kislega okusa, vendar pa tvori kislino in se zato po smernicah alkalne diete odsvetuje.
PREBERITE TUDI: Shujšajte z Ornish dieto. Pomaga pri kroničnih boleznih, holesterolu, zaustavlja staranje
Kaj jesti in piti na alkalni dieti?
Pri alkalni dieti je poudarek predvsem na sadju in zelenjavi. Cilj je uživati čim več živil z negativnim PRAL-om in izločiti živila s pozitivnim PRAL-om.
Skupine živil in pijač, ki se lahko uživajo pri alkalni dieti:
- Sadje: zlasti jabolka in nesladkan jabolčni sok, suhe marelice, banane, fige, rozine, suhe slive, datlji, nesladkan grozdni in pomarančni sok
- Zelenjava: zlasti rdeča pesa, zelenje rdeče pese, blitva, zelenje regrata, ohrovt, por, zelenje gorčice, špinača, zelenje repe
- Zelišča in začimbe: še posebej svež koper, posušena bazilika, koriander, kari, origano, peteršilj
- Sladila: med, marmelada
- Pijače: voda, mineralna voda, čaj, nekatere vrste kave
- Maščobe: Oljčno olje
Živila in pijače, ki se jih je potrebno izogibati ali jih popolnoma izključiti:
- Živalske beljakovine: vključno z mlečnimi izdelki, jajci, ribami in školjkami, perutnino, rdečim mesom
- Oreščke in semena: še posebej arašide, orehe, bučna semena, sezamova semena, sončnična semena
- Škrob: rjavi riž, oves, testenine, kosmiči za zajtrk, riž, polnozrnat kruh, otrobi, rž
- Stročnice: leča, grah
- Sladkarije: sladice in pudingi na osnovi želatine
- Pijače: kola, svetla piva
Primer jedilnika:
Zajtrk: zelenjavna kaša z banano ob strani
Kosilo: ohrovtova solata z avokadom, borovnicami, paradižniki, rdečo čebulo in prelivom iz limoninega soka in olivnega olja
Malica: jabolko z zeliščnim čajem
Večerja: pražena zelenjavna in cvetačni pire
PREBERITE TUDI: FMD DIETA – ste že slišali za njo? Dieta, ki deluje enako kot post, a ni postenje
Dobro je vedeti: alkalna dieta je precej stroga dieta, saj izključuje pomembne vrste živil. Preden se začnete prehranjevati po tej dieti, je dobro, da se posvetujete z ustreznim strokovnjakom.
VIR: https://www.health.com/