Kvalitetno goveje meso mora biti rožnato rdeče barve.
Stara govedina je temnejša in je mastna le na površini, maščoba (loj) je rumenkaste barve.
Prednji kosi so okusnejši in dajo tudi boljšo govejo juho (pleče da kvalitetno juho in okusno meso), še posebej dobro govejo juho pa da namizni del ali križ.
Če je le možno, kupimo domače meso pri kmetu, ki ga poznamo in mu zaupamo.
Na 1 kg mesa damo 10 - 15 dkg zelenjave in začimbe. Kuhat ga damo v hladno vodo, če želimo okusnejšo juho, v vročo pa le takrat, ko želimo okusnejše meso, da mesne beljakovine hitro zakrknejo.
Šele ko zavre, jo solimo. Če hočete imeti posebno čisto govejo juho, posnamite pene, ko juha zavre, a zavedajte se, da ste s tem odstranili tudi okus. Sedaj ji dodamo zelenjavo - korenje rumeno in rdeče, luštrek, petršiljevo korenino, prerezano in na plošči popečeno čebulo z lupino, kakšno zrno česna, zrna celega popra, muškatni orešček, v sezoni še paradižnik, košček paprike, sržen zelja, malo cvetače, košček kolerabe. Petršilj in zeleno (zeleni del) dodamo juhi proti koncu kuhanja. Del zelenjave se lahko prepraži in se tako doda juhi. Če mesa nimate dovolj, lahko proti koncu kuhanja dodate jušno kocko.
Juha se kuha na nizki temperaturi in počasi, da se komaj opazi vrenje, pokrita da ne uide moč. Čas kuhanja je odvisen od starosti mesa, kvalitetna govedina je kuhana v 1,5 ure, starejša naj vre 2 uri.
Kuhano juho odstavimo in počakamo, da se umiri. Nato jo precedimo na gosto cedilo. Zelenjavo iz juhe serviramo zraven kuhane govedine, korenček zrežemo na kocke in ga vrnemo v juho.
Ko pripravljamo meso za postrežbo, ga vzamemo iz juhe, ga narežemo, položimo v posodo, prilijemo juho in pustimo pokritega na toplem.
Dobra goveja juha mora biti čista, aromatična, svetlo čajne barve, mastna pa sme biti le toliko, da na njej plava le tu in tam kakšna kroglica maščobe. Goveja juha se mora servirati vroča. Okus ni odvisen samo od mesa, ampak tudi od dodane zelenjave in ostalih dodatkov. Vse se mora povezati v harmonično celoto, nič ne sme prevladovati.
Za posebne priložnosti kuhamo v juhi tudi kakšen del perutnine, to je še posebej okusna in močna juha.
V juho lahko zakuhate domače rezance, zdrobove žličnike, vlivance, ribano kašo, riž, jajčne štrukeljce in ostale zakuhe, jo postrežete s palačinkami, zlatimi kroglicami...
Postrezite z nastriženim drobnjakom.
In še droben, a pomemben nasvet, juho lahko zbistrite, če ji dodate beljak ali kocko surovega krompirja.
Ambasadorka portala MojaLeta.si Jožica Ostrožnik zase pravi, da jo je 25 let dela z ljudmi izoblikovalo v močno osebnost. Velikokrat jo kdo vpraša ali sta kuha in peka njen poklic. Iskreno in iz srca se nasmeji, ker nista!
»Le mimo kuhinje sem šla, dišalo je, vstopila sem in ostala. Rada ustvarjam za domače, prijatelje, predvsem pa za svojo dušo. Vsi, ki me poznajo, vedo da recepta ne objavim, dokler ga ne preizkusijo moje roke. Svoje kuhanje sem pričela tako, da sem v plastično posodo nalila vode in jo postavila na vroč štedilnik. Moje prvo pecivo so bili janeževi upognjenci, za spremembo od moje kuharske spretnosti pa sem te naredila tako lepe kot še nobenih do danes. Z veseljem zaplešem v dobri družbi. Moja strast so gledališke deske. Čisto na tiho pa vam zaupam, da rada pogledam za dobrim moškim.«
V Jožičino kuhinjo lahko vstopite tukaj, njene recepte pa bomo redno objavljali tudi na portalu MojaLeta.si.