Manipulacija se nanaša na subtilno ali namerno vplivanje na drugo osebo, da bi dosegli določene cilje. Manipulacija običjano izkorišča ranljivosti ali neznanje ljudi in lahko povzroči škodo ali neželene posledice za tiste, ki so tarča manipulacije. Ljudje, ki manipulirajo z drugimi, napadajo njihovo mentalno in čustveno plat, da bi dobili, kar želijo ali zahtevajo. Oseba, ki manipulira, imenovana manipulator, želi ustvariti neravnovesje moči. Izkoriščajo z namenom, da pridobijo moč in nadzor. Manipulacija se lahko zgodijo v tesnih, bližnjih ali priložnostnih odnosih, vendar strokovnjaki pravijo, da je pogostejša v tesnih odnosih. Običajno vključuje poskus vplivanja na čustva drugega, in sicer da bi od njega pridobili korist.
Za manipulatorje je značilno, da uporabljajo načine delovanja v odnosu, zaradi katerih se počutimo nemočne in ugodimo njihovim zahtevam. Najbolj pogosto uporabljajo: krivdo, primerjanje, laganje, zanikanje, ignoriranje, obsojanje in druge oblike vplivanja.
PREBERITE TUDI: "Če sta glede vzgoje v konfliktu starš in stari starš, je zadeva preprosta – odloča volja starša!"
Načini delovanja ljudi, ki manipulirajo
Ljudje, ki manipulirajo to počnejo na različne načine. Nekatere manipulacije so že navidez opazne, druge ne, saj so skrite za navidezno „prijaznostjo“. Načini delovnja ljudi, ki manipulirajo so naslednji:
- poznajo vaše šibkosti in vedo, kako jih izkoristiti,
- vašo negotovost uporabljajo proti vam in za svoje koristi,
- želijo, da ste od njih odvisni, zato vas bodo prepričevali, da se odrečete nečemu, kar je za vas pomembno,
- če bo njihova manipulativna tehnika uspešna, se sami od sebe ne bodo zaustavili – prenehali bodo, ko boste vi rekli „dovolj je“.
Znaki manipulacije
Tu je nekaj znakov, ki kažejo, da oseba manipulira z vami.
Manipulira z dejstvi
Manipulator bo lagal, se opravičeval, vas krivil in zelo premišljeno (omejeno) delil informacije o sebi, a zamolčal druge (pomembne) resnice. Na takšen način pridobijo moč nad vami, lahko tudi intelektualno premoč.
PREBERITE TUDI: Intervju: Kako zmotne predstave o seksu prispevajo k suši v postelji?
Pretirava in posplošuje
Manipulatorji pretiravajo in posplošujejo (npr. „nikoli me nisi zares ljubil“). Prav tako bodo proti vam uporabili nejasne obtožbe, in sicer z namenom, da bi prikrili resnico in vam onemogočili, da bi jo prepoznali.
Uporablja kruti humor
S krutim humorjem vas zbadajo in sprožajo v vas slabosti, šibkosti in vzbujajo občutek negotovosti. Ob tem občutijo psihološko premoč nad vami.
Poslužujejo se „gaslightinga“
Manipulator uporablja to taktiko, da vas zmede in spravi v dvom o lastni resničnosti. Manipulacija se zgodi, ko manipulatorja soočite z zlorabo ali lažmi in vam pri tem pove, da se to nikoli ni zgodilo.
Uporabljajo pasivno agresijo
Pri pasivni agresiji manipulator ne izraža odkrito in spoštljivo negativnih čustev, ki jih doživlja v odnosu. Namesto tega na posreden način spodkopava drugo osebo. Pogosto se strinjajo z nečem, tudi ko jim ni zares po godu, potem pa na pasivno-agresiven način drugi osebi dajo vedeti, da se ne strinjajo. Pasivno-agresivne taktike vključujejo: cinizem, zavlačevanje in namerno povzročanje napak, pritoževanje, prikrito nasprotovanje itn. Potrebno pa je poudariti, da smo ljudje pasivno-agresivni tudi, zaradi drugih razlogov. Le pravi manipulator pa pasivno-agresijo uporablja za vzbujanje krivde. Na takšen način pokažejo nestrinjanje in jezo.
Prisotno je socialno in čustveno ustrahovanje
Nasilneži ne uporabljajo vedno fizičnega nasilja. Nenehno kritiziranje, povzdigovanje glasu in grožnje so oblike čustvenega ustrahovanja. Družbeno ustrahovanje je lahko v obliki širjenja govoric ali namernega izključevanja.
Popačijo resnično stanje in resnico
Druga strategija, ki jo uporabljajo čustveno manipulativni ljudje, je sprevračanje dejstev ali drugih informacij. V nekaterih primerih bo manipulator preprosto lagal ali trdil, da nečesa ne ve.
Krivda je njihovo orožje
Mnogi ljudje so zelo dovzetni za občutek krivde. Nekateri gredo celo tako daleč, da se kaznujejo za stvari, za katere se počutijo krive. Čustveno manipulativni ljudje prežijo na to ranljivost. Lahko igrajo žrtev ali vas spomnijo na pretekle usluge, ki so jih naredili vam. Želijo vzbuditi občutek dolžnosti, saj menijo, da bodo tako povečali verjetnost, da bodo dobili, kar hočejo.
Ignorirajo
Ignoriranje je šolski primer čustvene manipulacije – gre za tiho ravnanje, ko vas nekdo kaznuje tako, da vas ignorira, ali s tišino (t.i. „tiha maša“).
PREBERITE TUDI: Vnuki vas bodo oboževali, če boste upoštevali te nasvete psihologinje
Primerjajo
Včasih vas bo manipulativna oseba primerjala z nekom drugim, z namenom, da se boste počutili negotove. S primerjanjem poskušajo ustvariti tudi občutek, da "vsi ostali" počnejo to, kar on od vas želi, samo vi ne. Morda celo pridobijo druge na svojo stran in vas tako prisilijo v dejanje.
Ljubezensko bombardiranje
Obsipavanje novega znanca s pohvalo in naklonjenostjo, imenovano tudi »bombardiranje z ljubeznijo«, je pogosta taktika čustvene manipulacije. Uporablja se celo v duhovnih skupnostih. Čustveni manipulator vas lahko skuša privezati nase tako, da ustvari nenaravno ranljivost. Zmanipulirana oseba ima občutek, da „leti“. A padec po prenehanju bombardiranja z ljubeznijo, je trd.
Nenehno obsojajo
Manipulator svoje manipulacije ne skriva za humorjem ali nečem »dobrim«. Lahko vas odkrito obsoja, zasmehuje in zavrača. Želi, da se počutite, kot da delate nekaj narobe, in da boste ne glede na to, kaj naredite, zanje neprimerni. Osredotočajo se le na negativne vidike in ne ponudijo konstruktivnih rešitev.
PREBERITE TUDI: Se tudi vam zdi, da konfliktov med vama ni in ni konec? Se le vrtita v krogu?
VIR: https://www.webmd.com/ in https://psychcentral.com