1) Preveč maščobe
Ne samo zaradi zdravja, temveč tudi zaradi okusa jedi je bolje uporabiti manj maščobe. Olje lahko nadomestite s kokosovo mastjo, namesto margarine uporabljajte maslo. Jedi raje kuhajte in ne pecite na maščobi.
2) Prekuhavanje
Ko kuhate zelenjavo, bodite pozorni, da je ne razkuhate. Dlje, ko jo boste kuhali, več hranljivih snovi boste uničili. Razkuhana zelenjavi tudi ni tako okusna kot ravno prav kuhana.
3) Preveč sestavin
Če radi eksperimentirate s hrano, najbrž dodajate razne začimbe, mešate sestavine med sabo in okušate. Vse lepo in prav, toda – držite se pravila, da je manj boljše! Če boste pretiravali z začimbami ali zmešali preveč sestavin, jed ne bo tako okusna.
4) Vzemite dovolj velik lonec
Hrane, ki jo kuhate, ne smete preveč natrpati v lonec ali ponev. Če bo hrana med kuhanjem natlačena v posodi, ne bo tako okusna, morda bo le delno kuhana, morda bo delno zažgana. Uporabljajte torej zadosti veliko posodo.
5) Skrhani noži
V kuhinji morajo biti noži ostri. Le tako boste hrano lahko dobro narezali, ne bo se vam mečkala in hitreje bo narezana.
6) Sveže začimbe
V sezoni začimb ne uporabljajte sušenih, temveč posezite po svežih. Hrana je s svežimi začimbami veliko bolj okusna. Če nimate prostora za njivo, posadite peteršilj, drobnjak, majaron ali katero koli drugo začimbo, ki vam odgovarja, kar v cvetlične lončke. Tako jih boste imeli vedno pri roki, pa še zanimiv okras za stanovanje bodo.
7) Recepti za pripravo jedi
Če neko jed kuhate prvič in ste pri kuhi negotovi, potem je prav, da se držite recepta. Če pa radi ustvarjate nove jedi, lahko recept prilagodite svojemu okusu in ga na tak način še izboljšate. Poskusite!
8) Kuhanje naj bo užitek
Če boste kuhanje jemali za užitek in ne za nujno zlo, bodo vaše jedi bolj okusne in privlačne. Kuhanje je svet domišljije, umetnost. Doživite jo!