Vložene paprike
Vložene paprike in kumarice najpogosteje vlagamo za ozimnico.
Za vložene paprike potrebujemo:
5 kg paprike babura
aromatični kis za vlaganje
voda
sol
sladkor
črn poper v zrnju
olivno olje
Za vlaganje paprike poznamo več receptov. Nekateri dodajo več začimb, uporabijo različna razmerja kisa in vode, dodajo več ali manj olja. Vse je seveda stvar okusa. Če imamo radi bolj kisle paprike, dodamo več kisa, če imamo radi bolj čvrste vložene paprike, jih pač manj časa kuhamo. Z nekaj prakse bomo točno vedeli, kakšne vložene paprike so nam všeč.
Najprej dobro operemo kozarce in pokrovčke. Zmešamo 1 del aromatičnega kisa za vlaganje in 2 dela vode. Dodamo žlico soli, žlico sladkorja in žlico olivnega olja. Po okusu dodamo poper v zrnu, nekaj ga dodamo še kasneje, ko kozarce že napolnimo s kuhano papriko.
Paprike operemo, jih očistimo semen in jih narežemo na tri ali štiri dele. Ko mešanica kisa in vode zavre, paprike polagamo v vrelo mešanico in jih nekaj minut kuhamo. Če želimo bolj hrustljave paprike, jih kuhamo manj časa. Nato paprike poberemo iz vroče mešanice in jih nadevamo v kozarce.
PREBERITE TUDI: Ideje za kosilo: Pasta al forno – pečene testenine v pečici
Čez nalijemo vročo mešanico kisa in vode, dodamo še nekaj zrn popra in dobro zapremo. Kozarce odlagamo s pokrovčki navzdol in jih dobro pokrijemo z odejo, da se počasi ohlajajo. Ko se kozarci popolnoma ohladijo, jih hranimo v temnem in hladnem prostoru.
Vložena rdeča pesa
Recept za vloženo rdečo peso! Rdeča pesa je vsekakor pomemben del naše ozimnice. Za pripravo rdeče pese poznamo več receptov, tokrat sem izbrala preverjen recept iz stare slovenske kuharske knjige.
Pred vlaganjem v kozarce rdečo peso skuhamo, vendar pazimo, da je ne skuhamo preveč. Takoj ko je rdeča pesa kuhana, jo oplaknemo pod mrzlo vodo, da prekinemo proces kuhanja in ohranimo lepo rdečo barvo. Namesto da bi rdečo peso kuhali v vodi, jo lahko zmehčamo tudi v pečici, tako bomo naredili tudi v tem receptu.
Pri izbiri začimb se lahko tudi malo poigramo, seveda pazimo, da nam kakšna začimba ne prevzame okusa rdeče pese. Posebnost tega recepta je dodatek na kocke narezanega, svežega hrena, ki doda rdeči pesi nekoliko pikanten okus.
Sestavine za vloženo rdečo peso:
1,2 kg rdeče pese (zadostuje za 5 kozarcev po 370 ml)
0,7 ml jabolčnega kisa
1/8 l vode
80 g sladkorja
1 žlička soli
4 žlice svežega, na kocke narezanega hrena
1 žlico belega popra z zrnu
1 žlico kumine
5 nageljnovih žbic
1 lovorov list
Zdrave in čvrste rdeče pese previdno operemo in porežemo cimo do 1 cm.
Očiščeno rdečo peso zložimo na pekač, ki ga postavimo v pečico, ogreto na 175 stopinj C. Rdečo peso pustimo v pečici približno 1 uro, da se primerno zmehčajo.
Medtem ko se rdeča pesa počasi mehča, zavremo kis in vodo s sladkorjem in soljo. Hrenovo korenino operemo, ostrgamo in narežemo na majhne kocke.
PREBERITE TUDI: Ideje za kosilo: Sočna svinjska pečenka s krompirjem in zelenjavo
Pripravimo še bel poper v zrnju, kumino, nageljnove žbice in lovorov list.
Ko se rdeča pesa zmehča, jo vzamemo iz pečice in jo za kratek čas potopimo v mrzlo vodo. Peso nato olupimo in narežemo. Običajno rdečo peso za vlaganje narežemo na tanke rezine, vendar jo lahko narežemo tudi na kocke ali trakove.
Še toplo narezano peso zložimo v kozarce in potresemo z začimbami. Zalijemo z vročo mešanico kisa, vode, sladkorja in soli.
Kozarce takoj zapremo, jih obrnemo s pokrovčki navzdol, pokrijemo in počasi ohladimo. Vloženo rdečo peso hranimo v hladnem in temnem prostoru.
Vloženi zeleni paradižniki
Sestavine za vložene zelene paradižnike:
Zelene paradižnike (približno 1 kg)
1 liter vinskega kisa
Limonine rezine (1 limona narezana na tanke rezine)
1 vejica svežega pehtrana
1 vršiček kopra
2 žlici soli
1 žlica sladkorja ( po želji, pri zelenih paradižnikih ni nujno potreben sladkor)
lovorov list (po želji)
Priprava paradižnikov: Najprej dobro operite zelene paradižnike in jih narežite na rezine ali četrtine, odvisno od velikosti paradižnikov. Če imate na voljo veliko zelo majhnih paradižnikov, potem vložite kar cele.
Priprava kozarcev: Sterilizirajte kozarce in pokrovčke tako, da jih operete v vroči vodi ali jih za nekaj minut postavite v pečico na 120°C.
PREBERITE TUDI: Sarma – vse skrivnosti priprave dobre sarme
Pakiranje: V sterilizirane kozarce dodajte nekaj rezin limone, vejico pehtrana in vršiček kopra. Nato napolnite kozarce z narezanimi paradižniki, pri čemer pustite nekaj prostora na vrhu.
Priprava kisa: V večji posodi zavrite vinski kis, dodajte sol in po želji še malo sladkorja. Mešajte, dokler se sol popolnoma ne raztopi.
Prelivanje: Vroči kis previdno prelijte preko paradižnikov v kozarcih, tako da so popolnoma prekriti. Poskrbite, da bodo začimbe enakomerno razporejene po kozarcih.
Zapiranje: Tesno zaprite kozarce in jih postavite na glavo, da se ustvarijo vakuum. Pustite, da se popolnoma ohladijo.
Shranjevanje: Kozarce shranite na hladnem in temnem mestu. Počakajte vsaj 2 tedna, preden jih odprete, da se okusi premešajo in razvijejo.
Vloženi jurčki
Vloženi jurčki so resnično najboljša vložena delikatesa. Vlagamo samo zdrave in čim manjše gobe:
1 kg jurčkov
kis za vlaganje (uporabimo razmerje 1 del kisa in dva dela vode)
voda
sol
črn poper v zrnju
po žeji lahko dodamo tudi lovorov list, mlade čebulice
Zdrave jurčke očistimo, večje narežemo na poljubno velike kose, manjše lahko pustimo cele. Pripravimo mešanico 1 del kisa in 2 dela vode, dodamo žličko soli in nekaj zrn celega popra.
PREBERITE TUDI: Ideje za kosilo: Grahova kremna juha, goveji file v bučni omaki in ajdovi rezanci
Najprej zavremo malo slane vode, na hitro blanširamo jurčke in jih nato odcedimo.
Zavremo mešanico kisa in vode, jurčke kuhamo nekaj minut in jih nato takoj nadevamo v čiste kozarce. Po okusu dodamo še cel poper in jurčke prelijemo z vročo mešanico kisa in vode. Po želji lahko dodamo v kozarčke tudi lovorov list ali šalotko. Jaz dodamo samo sol in poper, ker mislim, da se tako najbolj ohrani okus gob.
Kozarce dobro zapremo in jih položimo s pokrovčki navzdol, pokrijemo z odejo in jih pustimo kakšen da, da se dobro ohladijo. Vložene jurčke hranimo v hladnem in temnem prostoru.
O AVTORICI PRISPEVKA:
Karmen Valant je upokojenka, ki se ljubiteljsko ukvarja s kuhanjem in pisanjem. Več njenih receptov in idej boste našli tudi na njeni spletni strani TUKAJ.