Ne kupujte nezdravih in že pripravljenih jedi!
Nikar ne kupujte že pripravljenih in zamrznjenih jedi. Veliko bolj zdravo boste jedli, če boste jedi, ki jih lahko zamrznete, naredili v večjih količinah in jih del spravili v skrinjo ali zamrzovalno omaro. Tako boste takrat, ko se vam mudi, imeli v nekaj minutah na mizi kosilo ali večerjo. Zamrznete lahko golaž, omako za špagete, lazanjo, testo za pico, ričet, pasulj, juhe, sarma, cmoki, … dobro pa je, da veste, da že pripravljene jedi lahko hranite v zamrzovalniku približni tri mesece, nato se priporoča, da jih porabite.
Brokoli, ohrovt in fižol
To vrsto zelenjave malce pokuhajte, nato ohladite, spakirajte v vrečke in jo lahko zamrznete. Prav tako pred zamrzovanjem v vrelo vodo za minutko stresite šparglje, cvetačo. Nato ohladite in lahko zamrznete.
Sadje
Zamrznete lahko tudi sadje, celo suho sadje. Jagodičevje lahko prej potresete s sladkorjem in nato zamrznete. Tako ne bo izgubil toliko okusa, porabili pa ga boste lahko za peciva, kompote in podobno.
Jajca, redkvice, solata, kumare
Teh živil nikar ne zamrzujte, saj postanejo brez okusa in vodene.
PREBERITE TUDI: Ali je namakanje sadja v sodo bikarbono res učinkovito pri odstranjevanju pesticidov? Teh živil ne zamrzujte! Med živili, ki ne sodijo v zamrzovalnik, so tudi krompir, špinača in blitva. Če ta živila zamrznete, se pričnejo pri ponovnem pogrevanju sproščati nevarni toksini, ki so zdravju škodljivi.
Rok uporabe zamrznjenih živil Zelenjavo imate lahko v skrinji od 12 do 18 mesecev. goveje meso 12 mesecev, mleto goveje meso 10 mesecev, svinjsko meso in salame ter druge suhomesnate izdelke hranite v skrinji največ šest mesecev, perutnino 12 mesecev. Plavo ribo, školjke in ostrige lahko hranite štiri mesece, ostale ribe pa od šest do osem mesecev.